Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır?

Zeytin yaprağı çayı, koronavirüs ve gribal enfeksiyonlara iyi gelebileceği açıklandıktan sonra en çok sorgulanan konulardan biri oldu. Tam bir antioksidan ve antibakteriyel etkisi olan zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir sorusu da tam bir merak konusu oldu. Toksin atmaya yardımcı olması nedeniyle kilo vermek isteyenler diyet listesine giren zeytin yaprağı çayı faydaları da saymakla bitmiyor. Haberimizde zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir, zayıflatır mı, faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2021 18:54
Değiştirme Tarihi: 16.10.2021 18:54
Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır?

Ülkemizin ve tüm Akdeniz kıyılarının mucizevi meyvesi zeytinin ve zeytinden oluşan ürünlerin sağlığa katkısı çok iyi bilinmektedir. Günümüzde özellikle koronavirüse karşı alternatif tıp tedavi yöntemleri arasına zeytin yaprağı çayı da girdi. Uzmanlar tarafından soğuk algınlığı ve Covid 19’a karşı iyi geldiği söylenen bu çay, aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı oluyor. İçerdiği mineraller ve vitaminler ile sayısız faydası olan zeytin yaprağı çayı, günde belli bir miktarda içilmesi gerekir. Peki, evde zeytin yaprağı çayı nasıl demlenir? İşte zeytin yaprağı çayı demleme yöntemi, faydaları ve merak edilenler…

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Zeytin yaprağı çayı acı bir tada sahiptir. Bu yüzden çayı demledikten sonra nane, lavanta, vanilya bal ya da zencefil gibi daha tatlı bir besinle karıştırılması önerilir. Bir dilim limon ya da portakal, süt veya kremada eklenebilir. Demleme süresini ne kadar arttırırsanız tadı o kadar acı olmaktadır.

250 ml kaynayan suya, 1 çorba kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağı atın.

Ağzı kapalı kapalı olarak 15 dakika demlendirin.

Süzüp, ılınmasını bekledikten sonra, tatlandırıcılardan birini seçip, karıştırdıktan sonra için.

Zeytin yapraklarını taze olarak toplayıp, yıkayıp, saplarını koparıp, fırınlayıp, kurutabilirsiniz. Daha sonra ufalayıp, ağzı kapalı bir kapta, istediğiniz zaman demlemek için saklayabilirsiniz. Kuru yapraklar faydalı olan oleurpein in %6 ila 15 ini içerir.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NE ZAMAN, NE KADAR İÇİLMELİ?

Her şeyde olduğu gibi zeytin yaprağı çayı belli bir miktarda içilmeli ve aşırıya kaçınılmamalıdır. Aksi takdirde faydadan çok zarar görebilirsiniz. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük miktar 1-2 fincandır. Aç veya yok içilmesi gerektiğine dair kesin bir görüş yoktur.

Kahvaltıda normal besinlerin yanında da tüketebileceğiniz zeytin yaprağı çayının gün içinde ara öğünlerde tüketilmesi uygundur.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Zeytin yaprağı çayında bulunan maddeler arasında oleuropein maddesi de yer alır. Bu madde sayesinde zayıflamak mümkündür.

Ödem atma görevini yapan bu bitki çayı yağ yakımının hızlanmasını da destekler.

Zeytin yaprağı çayı nasıl zayıflatıyor dediğiniz anda, sizden de bir destek gelmelidir. Sağlıklı beslenme programınıza dahil ettiğiniz bu çay ile zayıflayabilirsiniz.

Sindirimi düzenleyen ve bağırsakları temizleyen zeytin yaprağı çayı diyet beslenmenize eklenebilir.

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI ZEYTİN YAPRAĞI KÜRÜ

Bu kür için size gerekli malzemeler şunlar; bir kase yoğurt, zeytin yaprağı, bir çubuk tarçın, bir avuç ceviz ya da fındık.

Öncelikle zeytin yapraklarını toz haline getirin. Ardından yarım çay kaşığı kadar zeytin yaprağı tozunu bir kase yoğurtun içine ekleyin. Karışıma bir avuç kadar ceviz veya fındık ekleyin. Bir çubuk tarçını da karıştırdıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Bu karışımın yazın saat 18- 19 gibi, kışın ise ikindi vaktinde yenmesi öneriliyor.

Bu karışımı düzenli olarak 5 -6 gün tüketirseniz hem açlık hissinde hem de tatlı isteğinde azalma gözlemleyeceksiniz. Tarifi tüketmeye her 21 günde bir hafta ara verebilirsiniz.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Kandaki iltihabın temizlenmesini sağlar. Vücuttaki virüs ve toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Cilt hücrelerini hızlı bir şekilde yeniler. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Kortizol hormonunun azalmasını sağlar. Stres ve depresyon gibi sorunları azaltır.

Kandaki şeker miktarını düzenler ve dengeler. Tansiyonu düşürür.

Kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Böylece kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Vücudun içinde ve ciltte meydana gelen mantarlara karşı etkilidir.

Çok güçlü bir antioksidandır. Kanser riskini azaltır. Oluşan kanserli hücrelerin azalmasında etkilidir.

Saç köklerini besleyerek dökülmeleri azaltır.

Bağırsakların rahat çalışmasında etkilidir. Şişkinlik ve ödem problemlerinin giderilmesinde etkili rol oynar.

Uzun süre tokluk hissi verir. Bu yüzden diyet listelerinde de kendine yer bulur.

Solunum yollarında oluşan enfeksiyonların hızlı iyileşmesini sağlar. Boğazın rahatlamasını sağlar.

Baş ve kas ağrılarına karşı etkilidir. Özellikle sporcuların ve sürekli hareket halinde olan kişilerin tüketmesi önerilir.

Beyin hücrelerini uyarır ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Uyku bozukluğu ve dikkat dağınıklığı gibi durumlara karşı etkilidir.

İlgili Sayfalar: Yemek