Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?

Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır sorusunun yanıtı birçok Masterchef izleyicisi tarafından sorgulanmaya başladı. Michellin yıldız sahibi Ahmet Dede Şef tarafından hazırlanan bu özel tarifin detayları merak ediliyor. Peki, zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 05.01.2022 09:51
Değiştirme Tarihi: 05.01.2022 09:51
Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?

Zerdeçallı fener balığı tava tarifi birçok izleyici tarafından merakla sorgulanmaya başladı. Tarifin sahibi olan Ahmet Dede Şef tarafından özel olarak hazırlanan bu tarif de oldukça teknik ve detaylı bilgiler yer almaktadır. Peki, zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri.

ZERDEÇALLI FENER BALIĞI TAVA TARİFİ NASIL YAPILIR? GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR?

Fener balığı Tava

2 kg fener balığı               

100 gr tereyağı misolu  

1 diş sarımsak  

2 adet kaffir lime yaprağı            

5 gr limon suyu

1.adet tüm fener balığı 2. 2.5 kg ağırlığında. 4 kg fener balığının 2 adet yanağı. Fener balığı şefin anlattığı şekilde prep yapılır. Tabağa başlanırken önce ayçicek yağında teflon tavada altın sarısı olana kadar kızartılır. Daha sonra altı kısılıp sarımsak ve miso tereyağı ile banyo yaptırılır. Son bir dakikada lime yaprağı ve son 5 saniyede limon suyu eklenir ve balık tavadan dinlenmeye başka bir konteynere alınır. 60 derece fırında dinlenmeye alınır 10 dk tavadaki tereyağı da üstüne dökülür.

Midye ve Zerdeçallı İsot Sos

1 kg siyah bebek midye

2 gr zerdeçal     

2 gr kına isot       

300 gr beyaz şarap         

500 gr krema      

100 ml portakal suyu    

100 ml greyfurt suyu     

100 ml mandalina suyu

3 adet kaffir lime yaprağı            

2 gr lesitin          

1.temizlenmiş olan midyeleri beyaz şarap ile geniş bir sos tenceresine koyup birlikte kapağı kapalı bir şekilde kaynamaya getirip altını kısıp 30 dk kısık ateşte reduction yaptıktan sonra ince süzgeçten geçirip 2 kez tekrar temiz bir tencereye alıp yarı yarıya tekrar reduction yapın. Daha sonra kremayı ekleyip %40 oranında tekrar reduction yapın ayrı bir tencerede taze meyve suyularını %80 oranında çektirip çektirdiğimiz kremalı karşımın içine tadına bakarak ekleyip baharat ayarını yapın ve kaffir lime yapraklarını ekleyip 10 dk infuz yaptıktan sonra süzdürün ve sos hazır. Servis sırasında sosun içine lesitini ekleyip 75 dereceye getirip blend edin ve köpüklü bir form kazandırın.

Slice Confi Mantar

5 adet Kestane ya da Shitake taze mantar           

50 gr miso ve sarımsak clarify tereyağı  

1 adet yağlı kâğıt             

Alüminyum folyo              

Küçük metal trey            

1 adet lime limon            

1.çok taze mantarlar şefin gösterdiği şekilde slice edilir ince ve yağlı kağıdın üzerine eşit bir şekilde dizilir. Mantarların üzerine eritilmiş olan misolu clarify tereyağı dökülür. Tekrar üzerine yağlı kâğıt ve alüminyum folyo kapatılıp 140 derece fırında 25 dk konfi edilir. İşlem bitince tekrar mantarlar yeni bir yağlı kâğıdın üstüne hassas bir şekilde dizilir ve tabaklama için hazırlanmış olur.

Tabak Garnitür

10 adet taze çiğ fındık   

5 adet greyfurt segment             

1 adet Truff Mantar       

3 gr Acı biber yağı           

1 gr truff mantarı yağı   

Fener Balığı Lavaş Çıtırı

400 gr su

5 gr ayçicek yağı

250 gr T55 un

300 gr mısır unu fine

5 gr tuz

50 gr ekşi maya starter

Hepsini karıştır homojen 24 saat oda sıcaklığında beklet.

Sonra teflon tavaya fırça ile ince bir şekilde sürüp kısık ateşte pişir daha sonra yağlı kâğıtların arasına dizip kullan.

Fener Balığı Lakerda

2 adet Fener balığı yanağı           

Fermente limon kabuğu emotion            

4 adet Çıtır Lavaş roll     

5 gr frenk soğanı fine chopt       

5 gr çarliston biber fine brunoaz              

1 gr sumac tozu               

1 gr deniz yosunu tozu 

Micro filizler    

1 adet rezene micro filiz              

1 adet dereotu micro filiz            

1 adet beyaz kişniş micro filiz    

1 adet kırmızı amarant micro filiz             

1.fener balığının yanaklarının sinirlerini bıçakla temizledikten sonra atını üstünü dikkatli bir şekilde deniz tuzu ile tuzlayın 8 dakika beklettikten sonra buzlu suyun içinde yıkayıp peçete ile kurulayın. Dolaba alın 30 dakika gibi bir süre bekledikten fine brunoaz şeklinde doğrayın. Çıtır lavaş roll hazırlarken fine brnoaz fener balığı yanağını yaptığımız emotion ile birlikte karıştırılır. İçine sumak chives ve deniz yosunu çok az atılıp karıştırılır, sıkma torbasına alınır ve çıtır lavaşların içine dikkatli bir şekilde doldurulur. Daha sonra bir ucu ince doğranmış frenk soğanına bir tarafı sumac tozuna batırılıp servise hazır hale gelir. Tabağa koyduktan sonra üstüne 5 adet ufak nokta emotion sıkılıp filizler ile süslenir.

Fermente limon kabuğu Emotion

3 adet yumurta sarısı     

250 ml ayçicek yağı        

15 gr Acı Fermente limon kabuğu püresi              

1 gr deniz yosunu tozu 

3 damla limon suyu       

Tadına bakarak çok az tuz           

Yumurta sarılarına ayçicek yağını mayonez yapar gibi yavaş yavaş ekliyoruz. Daha sonra iyice blend edip sırasıyla fermente püreyi deniz yosunu tozu, limon suyu ve tuz kontrolu yapılır ve sıkma torbasına alınır.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?