Vişne reçeli nasıl yapılır?

Gerek kahvaltı sofralarında gerekse tatlılarınıza sos olarak kullanabileceğiniz vişne reçelini, evinizde yapmak istiyor ancak doğru tarifi ve yapım aşamasındaki püf noktaları bulamıyor musunuz? Merak etmeyin, bu yazıda sorularınızın tüm yanıtını bulacaksınız. Vişne reçeli nasıl yapılır, vişne reçeli yaparken püf noktaları neler, yaptıktan sonra nasıl saklanır gibi aradığınız tüm soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. Gelin leziz mi leziz bir vişne reçeli için kolları sıvayalım…

Yayınlanma Tarihi: 08.07.2021 11:59
Değiştirme Tarihi: 08.07.2021 12:01
Vişne reçeli nasıl yapılır?

Ev yapımı reçelleri sevmeyeniniz yoktur. Renkleri ve lezzetleriyle kahvaltı sofralarının baş tacıdır reçeller. Mevsimine göre evlerde çeşit çeşit yapılır. Çilekten kayısıya, incirden ayvaya kadar. Elbette bu vazgeçilmez lezzetin yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar var. Özenle hazırlanıp pişirilen reçellerinizi, hem kahvaltı sofranızda hem de tatlılarınızda sos olarak kullanabilirsiniz.

Reçeller içinde en sevilenlerden bir tanesi de, vişne reçelidir. Hem tatlı hem de mayhoş lezzetiyle sofralarımızı süsler. Bu yazımızda sizlere vişne reçeli tarifi vereceğiz. Ancak tarifi vermekle kalmayacak, yapımındaki püf noktaları, faydalarını ve kalori miktarını da belirteceğiz. İşte ‘vişne reçeli nasıl yapılır?’ sorusunun detaylı yanıtı…

 

VİŞNE REÇELİ TARİFİ

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz vişne reçeli tarifimiz için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri sıralamakla işe başlayalım:

 

VİŞNE REÇELİ MALZEMELERİ

 

 • 1 kilogram vişne
 • 1 kilogram toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • 2 kuru karanfil.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

VİŞNE REÇELİ YAPIMI

Malzemeleri hazırladıktan sonra gelelim vişne reçelini nasıl yapacağınıza. Önce vişneleri ayıklayın. Arzunuza göre çekirdeklerini bırakabilirsiniz. Vişnelerin yarısını tencereye yerleştirerek, şekerin yarısını üzerine ekleyin. Vişnelerin kalan yarısını şekerin üzerine koyarak, şekerin diğer yarısını da vişnelerin üzerine serpin. Bu işlemden sonra tencerenin kapağını kapatarak, birkaç saat sulanması için beklemeye alın. Bu süre içinde yeteri kadar sulanma olmazsa bir miktar su katabilirsiniz. Sonrasında vişneler suyunu salacaktır. Su salındığında tencereyi ocağa alın ve karanfili de ekleyerek kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Reçeliniz kıvam alıncaya kadar pişirmeye devam edin. Kıvamını aldıktan sonra limon suyunu koyarak, yaklaşık 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Reçeli, sıcak olarak kavanozlara koyun. Afiyet olsun…

 

VİŞNE REÇELİ KAÇ DAKİKA KAYNAR?

Vişne reçeli yapımında, vişnelerin suyunu saldıktan sonra kısık ateşte kaynatılması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Bu kaynama süresi yaklaşık 30 dakika sürer. Tabii kıvamını aldıktan sonra ekleyeceğiniz limon suyunun ardından da bir 5 dakika kaynatmayı ihmal etmeyin. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

KIVAMINDA BİR VİŞNE REÇELİ İÇİN PÜF NOKTALAR

Lezzetli ve kıvamında bir vişne reçeli yapmak için dikkatli olunması gereken noktaları da sakın unutmayın. Mesela vişne, yapısı gereği kaynama işlemi esnasında dağılabilir. Bu durumdan kurtulmak için kaynama başladıktan sonra vişneleri kevgirle bir kaba alarak, sadece şurubu kaynatın. Şurup koyulaşınca da vişneleri tekrardan ekleyin. İşte vişne reçeli püf noktaları:

 

 • Reçeliniz kaynarken 1 çay kaşığı tereyağ koyun. Bu reçelinizin daha parlak olmasını sağlayacaktır.
 • Yine reçeliniz kaynarken üzerinde biriken köpüğü almayı unutmayın. Eğer almazsanız, reçeliniz mat olabilir.
 • Öte yandan bu köpük alınmadığı takdirde, reçel zamanla ekşiyebilir.
 • Limon suyunu eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Yoksa ilerleyen süreçte reçeliniz şekerlenebilir.
 • Gelelim reçelin kıvamını nasıl anlayacağınıza. Bunun için bir bardak suya reçeli damlatın. Eğer dağılmadan bardağın dibine iniyorsa, reçeliniz olmuştur.
 • Kıvamı anlamanız konusunda bir taktik daha verelim. Temiz bir tabağa reçelden damlatın ve bekleyin. Eğer reçelde dağılma olmuyorsa, hazır olmuş demektir.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

VİŞNE REÇELİ NASIL SAKLANIR?

Vişne ve diğer tüm reçellerin saklama koşulları oldukça önemli. Çünkü doğru saklama yapmamak, emeklerinizin çöpe gitmesine sebep olabilir. Mesela reçellerinizi buzdolabında saklamayın. Çünkü bir süre sonra donmaya başlarlar ve bu da şekerlenmeye yol açar. Bu sebeple reçellerinizi serin, soğuk, karanlık ve açık ortamlarda saklamalısınız. Cam kavanozlarda saklayacağınız reçellere, güneş ışığı da gelmemeli. Erzak dolapları, reçel saklamak için doğru ortamlar olabilir.

 

VİŞNENİN FAYDALARI NELER?

Kalp dostu, yaşlanma karşıtı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip olan vişnenin faydalarına bir göz atalım:

 

 • Sinir sistemini düzenler
 • Kabızlığa iyi gelir ve bağırsakları korur
 • Depresyon ve stres üzerinde birebirdir
 • Göz hastalıklarına karşı korur
 • Saç dökülmesini keser
 • Kolesterolü dengeler
 • Bakterilerden korur.

Haber ile ilgili metin girin!.

 

VİŞNE REÇELİ KALORİ

Kalori hesabı yaparak beslenme düzenini devam ettiren kişilerin, vişne reçelindeki kalori miktarını merak ettiklerini hissediyoruz. Hemen belirtelim; 1 tatlı kaşığı vişne reçeli, 14 kalori barındırır. Vişne reçelinizi buna göre beslenme programınız içine rahatlıkla dahil edebilirsiniz.

 

AYVA REÇELİ NASIL YAPILIR?  

ÇİLEK REÇELİ NASIL YAPILIR?