Vişne kompostosu nasıl yapılır? 8 Eylül Salı MasterChef 2020 vişne kompostosu tarifi ve malzemeleri!

Sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan vişne kompostosu tarifi merak edilmeye başladı. Yapımı oldukça kolay olan vişne kompostosu, soğuk soğuk içildiği taktirde içinizi ferahlatan bir lezzete sahip. Peki, vişne kompostosu nasıl yapılır? 8 Eylül MasterChef 2020 vişne kompostosu tarifi ve malzemeleri haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2020 20:32
Değiştirme Tarihi: 08.09.2020 20:32
Vişne kompostosu nasıl yapılır? 8 Eylül Salı MasterChef 2020 vişne kompostosu tarifi ve malzemeleri!

Ağzı kamaştıran tadıyla, buz gibi servis edilen vişne kompostosutarifini sizler için derledik. Hem yaz akşamlarında hem de iftar sofralarında servis edilen ve vazgeçilmez içecekler arasında yer alan vişne kompostosu, sofralarınızı keyifli hale getiriyor. Peki, vişne kompostosu nasıl yapılır? 8 Eylül MasterChef 2020 vişne kompostosu tarifi ve malzemeleri sizlerle...

Vişne Kompostosu Tarifi İçin Malzemeler

800 gram vişne

2 su bardağı toz şeker

6 su bardağı su

2 adet karanfil

1 adet çubuk tarçın

Vişne Kompostosu Tarifinin Püf Noktası

Taze vişne kullanacaksanız çekirdeklerini çıkarmayın; eğer dondurulmuş vişne kullanacaksanız buzunu çözdürmeden direkt olarak şerbet karışımına ekleyebilirsiniz.

Dağılmaması için vişneleri çok fazla kaynatmamaya dikkat edin ve kompostoyu kısık ateşte pişirin.

Vişne Kompostosu Tarifinin Pişirme Önerisi:

Şeker oranını damak tadınıza göre azaltıp arttırabilirsiniz.

Vişne Kompostosu Tarifi:

Sap kısımlarını ayıklayıp bol suda yıkadığınız vişnelerin suyunu süzdürün ardından su ve toz şekeri derin bir tencereye alın. Tel bir çırpıcı yardımıyla şeker eriyene kadar karıştırın. Karanfil ve çubuk tarçın ilavesiyle kısık ateşte kaynatın.

Kaynamaya başlayan şerbet karışımına vişne tanelerini katıp kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirin.

Çubuk tarçın ve karanfilleri içinden çıkartın. Oda ısısında ılınan kompostoyu buzdolabında soğuttuktan sonra taneleriyle birlikte servis edin.

Vişne Kompostosu Tarifinin Servis Önerisi:

Komposto suyunu soğuk içecek olarak da tüketebilirsiniz.Kompostoyu, ağzı kapalı cam bir kapta iki hafta süresince buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.