Uskumru dolması nasıl yapılır? 2 Ocak MasterChef 2022 Somer Şefin uskumru dolması tarifi ve malzemeleri

Uskumru dolması nasıl yapılır sorusunun yanıtı, MasterChef izleyicileri tarafından merak konusu oldu. Somer Şefin imza tabakları arasında yer alan uskumru dolması adlı yemeği, evlerinde yapmak isteyen kişiler tarifi ve malzemelerini araştırıyor. Peki, uskumru dolması nasıl yapılır? İşte 2 Ocak MasterChef 2022 Somer Şefin uskumru dolması tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 02.01.2022 22:43
Değiştirme Tarihi: 04.01.2022 13:21
Uskumru dolması nasıl yapılır? 2 Ocak MasterChef 2022 Somer Şefin uskumru dolması tarifi ve malzemeleri

Uskumru dolması tarifi birçok izleyici tarafından merak konusu oldu. Somer Şefin özel tarifi olan uskumru dolması, yapım olarak oldukça zor ve teknik yemekler arasında yer alıyor. Balığa adeta masaj yapılarak hazırlanan bu özel yemeğin tarifini sizler için hazırladık. Peki, uskumru dolması nasıl yapılır? İşte 2 Ocak MasterChef 2022 Somer Şefin uskumru dolması tarifi ve malzemeleri.

USKUMRU DOLMASI MALZEMELERİ

Malzemeler:

4 büyük uskumru

Diken üzümü dolgusu:

50 gr karamuk (ya da kuş üzümü)
1 adet büyük soğan (yaklaşık 250gr doğranmış)
200 ml zeytinyağı
100 gr dolmalık fıstık
1 çay kaşığı toz tarçın
1 çay kaşığı yenibahar
3 çay kaşığı tuz
20 adet maydanoz yaprağı

Uskumru balığı kaplaması:

150 gr un
3 adet yumurta
190 gr mısır irmiği
300 ml zeytinyağı

Nar sosu (isteğe bağlı):

1 yk nar ekşisi
1 yk zeytinyağı
20 adet nar tanesi
10 adet maydanoz yaprağı, ince doğranmış

USKUMRU DOLMASI TARİFİ, NASIL YAPILIR?

Uskumruyu, solungaçlarını ve organlarını bıçak kullanmadan ayırarak temizleyin. Parmaklarınızı balığın boğazın sokmanız ve solungaçların altına takmanız gerekir. Solungaçlar ve bağlı organlar çıkana kadar yavaşça çekin. Yüzgeçleri keserken, deriyi yırtmamak için makas kullanın. İyice yıkayın.

Sinirleri gevşeyip yumuşayana kadar balığın her iki tarafını da beşer dakika elinizle ovalayın. Deriyi delmeden yavaşça kuyruğunu kırarak 90 derece yukarı ve aşağı döndürün. Makasın bir ucunu solungaç deliğinden geçirin ve başını omurgadan ayırın. Artık omurgayı balığın içinden çıkarabilirsiniz. Balıkları kuru bir bezle sarın, böylece bir elinizle tutabilirsiniz. Diğer elinizi solungaç deliğinden geçirin ve başparmağınız ve işaret parmağınızla omurga kemiklerini nazikçe çekin. Omurgaya iliştirilmiş tüm etleri kazıyın ve bir kaseye koyun. Bir kokteyl kaşığı kullanarak, tüm eti balığın içinden çıkarın ve kaseye ekleyin.

Karamukları bir kaseye alın, üzerini geçecek kadar su koyun ve 15 dakika ıslatın. Soğanı ince doğrayın. Bu arada yağı geniş bir tavada orta ateşte ısıtın. Yağa bir damla su damlatın. Cızırdamaya başladığında yağınız hazırdır. Dolmalık fıstıkları 2 dakika soteleyin, sonra soğanları ekleyerek 3 dakika kavurun. Balık etlerini, baharatları, tuz, maydanoz ve karamukları ekleyin ve sürekli karıştırarak 3 dakika daha soteleyin.

Ocağı kapatın ve 5 dakika soğumaya bırakın.

Her bir balığın içine uzun saplı bir kokteyl kaşığıyla karışımın dörtte birini doldurun. Balığı sıkıca kapatın ve parmaklarınızı kullanarak balık formu verin.

Şimdi kaplamayı yapın. Bir kaseye un eleyin. Ayrı bir kasede yumurtaları çırpın. Üçüncü bir kaseye mısır irmiği koyun. Sıvı yağı bir tavada orta ateşte ısıtın. Yağa bir damla su damlatın. Cızırdamaya başladığında yağınız hazırdır. Her balığı un ile kaplayın. Yumurtaya batırın. Daha sonra mısır irmiği ile kaplayın.

Doldurulmuş balıklardan her seferinde iki tanesini dikkatlice tavaya yerleştirin ve her 2 dakikada bir çevirerek derileri altın sarısı renk alana ve gevrekleşinceye kadar 8 dakika kızartın. Yağdan çıkarın ve kağıt havlu üzerine alın.

Kullanacaksanız nar ekşisi, zeytinyağı, nar taneleri ve maydanozu küçük bir soslukta karıştırın.
Uskumru dolmasını üzerine zeytinyağı ve maydanoz gezdirerek veya istiyorsanız nar sosuyla beraber sıcak servis edin.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?