Uramaki (California Roll) nasıl yapılır?

Uramaki (California roll) tarifi, sushi severlerin en baş lezzetleri arasında yer almaktadır. Japon mutfağında yer alan sushinin en popüler tüketilen lezzetlerinden biri olan uramaki bir nevi makinin tersten sarılmış halidir. Peki, uramaki nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 10:20
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 10:20
Uramaki (California Roll) nasıl yapılır?

Uramaki, deniz yosununun dış katman değilde iç katman olduğu, bir nevi makinin tam tersi halidir. California roll olarak da bilinen bu lezzet, sushi tüketmeyi seven birçok kişinin en çok tükettiği türleri arasında yer alır. Peki, uramaki nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

URAMAKİ – CALIFORNIA ROLL TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Yosun - nori (yenilebilir deniz yosunu)

Sushu pirinci

Avokado

Salatalık

Tobiko (uçan balık yumurtası)

Krem peynir

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci (Okomesan)

Sunum

Wasabi

Zencefil turşusu – soya sosu

CALİFORNİA ROLL SUSHİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Olgun durumda olan, yumuşamış avokadoyu ortadan ikiye kesin. Orta kısmında yer alan iri çekirdeği çıkartın. Kabuklarını ince bir şekilde soyduktan sonra uzun ince parçalar halinde dilimleyin.

Bol suda yıkadığınız küçük boy salatalığı, kabuklarını soymadan uzun ince şeritler halinde kesin. Orta, çekirdekli kısımlarını alarak kullanmayın.

Suşiyi rulo yapmak için kullanacağınız bambu matı mutfak tezgahı üzerine açın. Üzerini streç film ile kaplayın. Ardından yarım yaprak noriyi orta kısmına yerleştirin.

Tezu sos denilen; kaynatılmış pirinç sirkesi, toz şeker ve tuz ile harmanladığınız haşlanmış suşi pirincini elinize alın.

Kenar kısımlarında pay bırakacak şekilde yaprak norinin orta kısmına yayın. Sıkıştırılmış yengeç eti surimileri, salatalık parçalarını ve avokado dilimlerini uzunlamasına yerleştirin.

Bambu mat ile sıkıca sararak tüm malzemeyi dışarı çıkarmadan sushiye şekil verin.

Rulo yaptığınız suşinin üzerini uçan balık yumurtasına bulayın. Suşiyi altı eşit parçaya keserek, porsiyonladıktan sonra servis tabağına yerleştirin.

Wasabi, zencefil turşusu ve soya sos eşliğinde bekletmeden servis edin.

İlgili Sayfalar: Yemek