Toum (sarımsaklı sos) tarifi ve malzemeleri | 4 Kasım 2019 MasterChef toum mezesİ yapılışı

Lübnan mutfağının çok ünlü soslarından biri olan toum tarifini sizler için derledik. Toum, hem dipsos olarak hem de ana yemeklerin yanında güzel bir şekilde tüketebileceğiniz bir lezzet. Peki, toum nasıl yapılır? İşte 4 Kasım MasterChef toum tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 04.11.2019 14:31
Değiştirme Tarihi: 04.11.2019 23:12
Toum (sarımsaklı sos) tarifi ve malzemeleri | 4 Kasım 2019 MasterChef toum mezesİ yapılışı

Toum malzemeleri

6 baş sarımsakTuz1 çorba kaşığı sirke1 çorba kaşığı limon1 tatlı kaşığı çok ince limon rendesi1/2 kahve fincanı kanola veya ayçiçek yağı1,5 tatlı kaşığı Provence otları (lavanta , anason, kekik, fesleğen, mercanköşk, kuru maydanoz, dağ kekiği, tarhun, defne tozu, biberiye, zahter)

Toum tarifi ve yapılışı

Yukarıda ismi geçen otlardan birer çorba kaşığı alınarak Provence Otları (Herbs de Provence) hazırlanır.

Bu karışımdan 1 çorba kaşığını sos için kullanacağız. Sarımsakların baş ve diplerinden birer kapak kesilir. Tencereye su konur, üzerine süzgeç yerleştirilir ve sarımsaklar ben-mari usulü pişirilir.

Yumuşayan sarımsak başları tahta üzerine alınarak bıçak yardımı ile kolayca kabuğundan sıyırılır. Oda sıcaklığında tutulan tüm malzeme sırayla sarımsaklara eklenir. Bu sıralama şu şekilde yapılır.

Önce tuz sarımsaklara ilave edilir. Provence otları dışındaki diğer malzemeler de eklenir ve çatalla yavaş yavaş çırparak malzemeler sarımsaklara yedirilir. Mayonez gibi bir sos elde edilir. Kullanılıncaya kadar buzdolabında kapaklı olarak saklanır.