Tod Mun Pla nasıl yapılır? 15 Eylül MasterChef 2021 Balık Köftesi (Tod Mun Pla) tarifi, malzemeler, püf nokta

Tod Mun Pla nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’de bu akşam dokunulmazlık oyununda Tayland mutfağı vardı. Bu mutfağın sevilen örneklerinden Tod Mun Pla ya da balık köftesi istendi. Evinizde denemek isterseniz Tod Mun Pla tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2021 20:08
Değiştirme Tarihi: 15.09.2021 20:57
Tod Mun Pla nasıl yapılır? 15 Eylül MasterChef 2021 Balık Köftesi (Tod Mun Pla) tarifi, malzemeler, püf nokta

Tayland mutfağından olan Tod Mun Pla, bir nevi balık köftesi olup çok sevilen bir yemektir. Çin, Japon, Kore mutfaklarında da farklı versiyonları bulunan Tod Mun Pla (balık köftesi), Taylandlılar için de oldukça önemli bir yemek. İşte 15 Eylül MasterChef 2021 Balık Köftesi (Tod Mun Pla) tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

TOD MUN PLA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

200 gram levrek fileto

1-2 yemek kaşığı kırmızı köri ezmesi

1 adet yumurta (küçük boy), çırpılmış

1 yemek kaşığı mısır unu

1 adet lime, lime kabuğunun rendesi

5 adet yeşil fasulye, uçları kesilmiş, ince doğranmış

1-2 yemek kaşığı ayçiçek yağı, kızartmak için

Japon ekmek kırıntısı (panko), köfteleri kaplamak için

Sosu için:

2 yemek kaşığı tatlı kırmızı biber sosu

1 tatlı kaşığı balık sosu

1 yemek kaşığı yer fıstığı, kavrulmuş, dövülmüş

1 yemek kaşığı salatalık, küp doğranmış

TOD MUN PLA NASIL YAPILIR?

Balık filetolarını mutfak havlusu yardımıyla iyice kurulayın. Balıkları parçalara ayırın ve rondoya (mutfak robotu) atın. Köri ezmesini, çırpılmış yumurtayı, mısır ununu ve lime kabuğu rendesini de üzerine ekleyin. Tüm malzemeleri yumuşak bir ezme kıvamına gelinceye dek yaklaşık 5-6 saniye rondodan geçirin.

İnce doğranmış fasulyeleri hazırladığınız balık ezmesine ilave edin ve iyice karıştırın. Karışımı 8 eşit parçaya bölün ve elinizde yuvarlayarak köfte şeklini verin. Hazırladığınız köfteleri 5-10 dakika buzdolabında dinlendirin.

Bir tabağa bir miktar ekmek kırıntısı dökün ve hazırladığınız köfteleri ekmek kırıntısıyla kaplayın.

Bir miktar ayçiçek yağını wok tavada ısıtın (180 derece). Hazırladığınız köfteleri altın sarısı renk alana dek yaklaşık 5-6 dakika kızartın. Kızarmış köfteleri kağıt havlu koyduğunuz bir tabağa alın ve fazla yağını emdirin.

Son olarak bir kasede balık sosu ve tatlı kırmızı biber sosunu karıştırın. Üzerine küp doğranmış salatalıkları ve dövülmüş yer fıstığını ilave edin. Tatlı kırmızı biber sos, şeritler halinde kesilmiş salatalık ve lime kesitleri ile servis edin.

PÜF NOKTALARI

Temel olarak Tayland mutfağında püre haline getirilmiş beyaz etli balık, kırmızı köri, kaffir lime yaprağı ve panko bulunuyor. Yemeğin dip sosunu hazırlamak için de tatlı biber sosu, balık sosu, yer fıstığı ve salatalığı karıştırmanız yeterli.

Geleneksel Thai köfteleri Türk köftelerine oranla daha küçüktür.

Lime kesitleri isteğe bağlı olarak balık köftelerinin üzerine sıkılabilir.

Köfte karışımını hazırlayıp, daha sonra kullanmak üzere 24 saate kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.