Tereyağı nasıl yapılır?

Tereyağı, müthiş aroması ile girdiği her yemeğe ayrı bir tat, lezzet katıyor. Eskiden tereyağı evlerde yapılıyordu. Fakat zamanlarda evlerde işten kalan vaktin azalması ile tereyağı hazır alınmaya başlandı. Aslında zahmetli görünse bile evde tereyağı yapmak kolay. Katkısız bir tereyağı yapmak sizlerin elinde. İşte evde tereyağı nasıl yapılır tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2021 17:59
Değiştirme Tarihi: 16.10.2021 17:59
Tereyağı nasıl yapılır?

Eskiden evde tereyağı yapımı gündelik hayatın bir parçasıydı. Neredeyse her hafta alınan taze süt, evlerde kaynatılır. Kaynayan sütün kokusu evin her yanın sararken tereyağı, yoğurt, kaymak gibi süt ürünü birçok yiyecek yapılırdı. Tadını hiçbir yerde bulamadığımız ev yapımı tereyağı, fiyatların arttığı bugünlerde yine gündeme geldi. Peki, evde tereyağı nasıl yapılır, neler gerekli, püf noktası nedir? İşte tereyağı yapılışı hakkındaki bilgiler…

TEREYAĞI TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Tereyağı yapmaya başlamadan önce gerekli malzemeleri nelerdir sıralayayım. Tereyağı yapılışı için iki malzeme gerekli. Bunlar, süt kaymağı ve soğuk su. Süt kaymağı ise çiğ yani taze sütü kaynatırken üzerinde oluşan kaymaktır. Bu tabakaları toplayıp üç su bardağı kaymak elde ederseniz bu da yaklaşık 100 grama denk gelir.

EVDE KOLAY TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

Tereyağı yapımı için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra gelelim tarifine. İşte adım adım evde tereyağı yapılışı…

Sütü güzelce süzüp, kaynatıyoruz.

Bir gece buzdolabında bekletip, ertesi gün kaymağını topluyoruz ve buzlukta biriktiriyoruz.

Yeteri kadar biriktiğinde buzluktan çıkarıp, bir gece buzdolabında bekletiyoruz.

Çözünen kaymağı, çırpabileceğimiz bir kaba alıyoruz (biraz sıçrama yapabiliyor o yüzden bunu engelleyebileceğiniz bir kap olmalı).

Üzerine soğuk su koyuyoruz, kaymağın üzerine çıkması yeterli.

Yüksek hızda, 5 dakika boyunca çırpıyoruz. Kaymak ve su ilk etapta krema gibi oluyor, daha sonra yağın toplandığını göreceksiniz.

5 dakika sonunda, en düşük devirde 3 dakika çırpıyoruz ve tereyağımız tamamen toplandı, sudan ayrıldı.

Tereyağını kaşık yardımıyla içinde bulunduğu sudan süzüp, bir tabağa alıyoruz.

Soğuk suyla yaklaşık 8 defa yıkıyoruz.

Suyu alıyoruz ve kaşığın arkasıyla tereyağını eze eze yıkıyoruz temiz su çıkana kadar.

Temiz bir kaba alıp, buzdolabına koyuyoruz.

YOĞURTTAN YAYIK TEREYAĞI NASIL YAPILIR?

İkinci alternatif tereyağı yapımı, , yoğurttan tereyağı tarifidir. Rondo kullandığımız için yapımı daha kolay. Yoğurtların üzerinden toplamış olduğum kaymakların hepsini blendıra (smoothie blender) koyup yağın daha kısa sürede toplanması için 1 bardak soğuk su biraz da oda ısısındaki suyu ekleyip blenderı çalıştırın. Sürenin sonunda kapağı açıp kontrol edin ve tereyağı suyun üstüne çıkıp yüzmeye başlamadıysa, biraz daha çalıştırıp toplanmasını bekleyin. Üste çıkmış olan tereyağını bir kaşıkla toplayıp bir kaseye alın, bu kez de buz gibi soğuk su ile yağı sıkıştırarak içindeki ayranlarının çıkması için birkaç kez yıkayın. Kalan ayranı da bol köpüklü olarak içebilirsiniz.

İlgili Sayfalar: Yemek