Temaki nasıl yapılır?

Temaki nasıl yapılır sorusunun yanıtı, birçok kişi tarafından sorgulanan lezzetler arasında yer alıyor. Japon mutfağında sushi çeşitleri arasında yer alan temaki, hemen hemen herkes tarafından sevilen bir lezzettir. Peki, temaki nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf noktası.

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 10:12
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 10:12
Temaki nasıl yapılır?

Temaki, Japon mutfağının en kolay sushi türleri arasında yer almaktadır. Külah şekline getirilerek tüketilen bu lezzetin sevene oldukça fazladır. Deniz yosununun içinde pirinç ve çeşitli sebzelerle yapılan temaki tarifi, bu lezzeti sofralarında ilk kez deneyecek kişiler tarafından sorgulanıyor. Peki, temaki nasıl yapılır? İşte tarifi.

TEMAKİ MALZEMELERİ

Salatalık

Avokado

Kıvırcık marul

Pirinç

Havuç

Yosun

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci (Okomesan)

Sunum

Wasabi

Zencefil turşusu

NASIL YAPILIR?

1 - Ellerinizi iyice kurulayın. Deniz yosununun gevrek ve lezzetli olmasını, ıslak ve yemesi hoş olmayan olmasını istiyorsunuz.

2 - Deniz yosununu (parlak tarafı alta gelecek şekilde) avucunuzun üzerine yerleştirin. Diğer elinizi suyla ıslatın (ıslatmayın) ve deniz yosununun yarısının üzerine ince bir pirinç tabakası koyun.

3 -  Pirinç üzerine biraz susam serpin. Bu isteğe bağlıdır, ancak suşiye biraz daha lezzet katar.

4 - Pirincin ortasına çapraz olarak bir parça sebze koyun. Bu tadı isteğe bağlıdır, ancak avokado, salatalık, yumurta, tofu, takuan (turp turşusu) vb. gibi sebzeleri ve güzellikleri içeren birçok temaki çeşidi vardır.

6 - Elinizi bükerek temaki'yi yuvarlayın, böylece kendi üzerine katlanmaya başlar. Ucu sıkıştırın ve bir koni şeklinde yuvarlayarak bitirin. Külahı bir arada tutmak için bir tane pirinç alın ve köşeye sıkıştırın. Bu, nori'yi yerinde tutarak ucu aşağıya yapıştıracaktır. İşte bu kadar! Afiyet olsun…

İPUÇLARI

Dilerseniz normal maki sushi roll şeklinde sarabilirsiniz; koni şeklinde olması gerekmez.

Nemi emdiğinde nori yumuşak ve sert hale geldiğinden temaki suşiyi hazırlanır hazırlanmaz yiyin. Deniz yosunu ne kadar gevrekse o kadar iyidir.

İlgili Sayfalar: Yemek