Tavada zargana nasıl yapılır? 28 Eylül MasterChef 2021 tavada zargana tarifi, malzemeler ve püf noktası

Zargana, uskumrugiller familyasından olan bir balıktır. Uzun ince yapıya sahiptir. MasterChef’te dokunulmazlık oyununda yapılması istenen yemeklerden biri de tavada zargana tarifi idi. Peki, tavada zargana nasıl yapılır? İşte pratik tavada zargana tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 28.09.2021 20:08
Değiştirme Tarihi: 28.09.2021 20:44
Tavada zargana nasıl yapılır? 28 Eylül MasterChef 2021 tavada zargana tarifi, malzemeler ve püf noktası

Akdeniz ve Ege’de yaygın olan Zargana, müthiş bir fosfor kaynağı. Çocuk zeka gelişiminde çok faydalı, özellikle göz sağlığı için önemli bir balık. Daha çok tavada pişirilen zargana, ızgara ve fırında buğulama olarak da yapılır. Evinizde hiç denemediyseniz 28 Eylül MasterChef 2021 tavada zargana tarifi, malzemeler ve püf noktası haberimizde.

ZARGANA TAVA MALZEMELERİ

Yarım kg. zargana balığı

1 kase mısır unu

1 çay kaşığının ucuyla tuz

Kızartmak için 1 çay bardağı sıvı yağ

ZARGANA TAVA NASIL YAPILIR?

Güzelce temizlenen zargana balıklarını 4 parmak kalınlığında dilimlere ayırıyoruz. Bu aşamada kılçıklarını temizlemek isterseniz temizleyebilirsiniz.

Bir tabakta mısır unu ve tuzu karıştırıyoruz. Zargana dilimlerini mısır unlu karışıma güzelce buluyoruz.

Tavaya aldığımız sıvı yağı ısıtıyoruz. Kızan yağa zargana dilimlerimizi atıyoruz. İki tarafı da nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Zargana nasıl temizlenir?

Ülkemizde Akdeniz ve Ege’de yaygın olarak sürüler halinde gezen zargananın en belirgin özelliği kılçığı ile pişirildiğinde yeşilimsi bir renk almasıdır. Bu yeşilimsi renk, balıkta bulunan fosfordan kaynaklanmakla birlikte birçok kişi için iştah kapayıcı sayılabilir. Böyle durumlarda balığın orta kılçığını çıkarmak ya da fileto olarak hazırlamak çözüm olabilmektedir.

Zargana uzun bir balık olduğu için geniş bir temizleme alanına gereksinim duyulabilmektedir. Sivri bir çene yapısına sahip olan zargananın kafası kesildikten sonra, karın kısmından kesik açılarak balığın içi temizlenir.

Zargana temizliğine gereken önem verilmediğinde, orta kılçık tarafında kan pıhtısı kalabilmekte bu da pişirildikten sonra balığa acı bir tat verebilmektedir. Balığın derisi üzerinde bulunan ince pullar, bıçak ile temizlendikten sonra pişirmeye hazır hale gelmektedir.

Zargana nasıl pişirilir?

Zargana, fazla yağlı bir balık olmadığı için ızgara ve fırında buğulama olarak yapılması, balığı kurutabileceğinden önerilmez. Bu nedenle zargana balığının pişirilmesinde genellikle kızartma tavsiye edilmektedir.

Uzun bir yapıya sahip olan zargana, tavaya sığmayacağı için uygun parçalara ayrılarak una bulandıktan sonra kızartılması, balığın tadını ortaya çıkarmaktadır. Zargana kızartılarak tüketilmesinin yanı sıra çeşitli yemeklerde de yer alabilmektedir. Türk mutfağında yaygın olarak kızartmadan sonra dolması, çorbası, pilakisi ve sebzeli yahnisi yapılabilmektedir.