Tarama mezesi nasıl yapılır? 5 Aralık MasterChef 2020 Tarama mezesi tarifi, malzemeler ve püf noktası

Tarama mezesi, bu akşam MasterChef Türkiye’de günün menüsünde yer alıyordu. Mezeler konsepti ile dokunulmazlık oyunu oynayan yarışmacılardan Tarama mezesi de yapılması istendi. Bu nedenle Tarama mezesi nasıl yapılır merak edilmeye ve tarifi araştırılmaya başlandı. İşte evinizde denemeniz için pratik ve kolay Tarama mezesi tarifi, yapılışı, gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2020 19:53
Değiştirme Tarihi: 05.12.2020 20:58
Tarama mezesi nasıl yapılır? 5 Aralık MasterChef 2020 Tarama mezesi tarifi, malzemeler ve püf noktası

Ekranların sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye’de günün konsepti mezeler oldu. Dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan istenilen mezelerden biri de Tarama mezesi idi. Tarama mezesi, ana malzeme olarak havyar kullanılan bir mezedir. Yapılışının oldukça basit olmasını yanında lezzeti de bir o kadar güzeldir. MasterChef izleyicileri de evlerinde yapmak için Tarama mezesi nasıl yapılır araştırmaya başladı. Peki, Tarama mezesi nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli? Denemeniz için Tarama mezesi tarifi haberimizde.

TARAMA MEZESİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

250 gram kırmızı balık yumurtası (kırmızı havyar)

3 dilim bayat ekmek

Yarım limonun suyu

1 tane soğan

2 diş sarımsak

Yarım çay bardağı zeytinyağı

Yeteri kadar su

Yeteri kadar tuz

PÜF NOKTASI

Ekmeklerin iyice kuru olmasına özen gösterin. Aksi halde ekmekler birbirinden ayrışmayacak ve tam olarak parçalanmayacaktır.

TARAMA MEZESİ NASIL YAPILIR?

Bayat ekmeklerimizi avucumuz yardımıyla ufalıyoruz. Suyunu ilave ederek bulamaç kıvamına getiriyoruz. Balık yumurtalarımızı da ekleyip, bir kabın içine alıyoruz.

Diğer tarafta soğanımızı rendeliyoruz. Karışımımızın içerisine ekliyoruz. Sarımsağımızı da ezdikten sonra kabımıza ilave ediyoruz. Limon suyunu da koyduktan sonra beyaz bir karışım olana kadar karıştırıyoruz. Dilerseniz robotunuzu da kullanabilirsiniz.

Zeytinyağımızı azar azar eklerken bir yandan da karıştırmaya devam ediyoruz. İyice homojen bir karışım olduğunda servis tabağımıza alabiliriz.