Sütlü Dil Balığı Tarifi

Sütlü Dil Balığı Tarifi
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 15:50 | Değiştirme Tarihi: 01.02.2019 16:00

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için diyet yemekler çözüm olmaktadır. Sütlü dil balığı tarifi ile diyeti bozmadan sağlıklı ve lezzetli şekilde beslenmek mümkün.

SÜTLÜ DİL BALIĞI TARİFİ
Gerekli malzemeler: 500 gr fileto dil balığı 50 gr tereyağı, 1 çay bardağı un, 2 yumurta sarısı, 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri, limon suyu, 2 dal dere otu, bir miktar tuz

Hazırlanışı: Bir yemek kaşığı kadar tereyağı tavada kızartılır.Fileto halinde olan dil balığı çift taraflı kızartılır. Balık kızarınca ağzı kapalı şekilde muhafaza altına alınır. Ayrı bir tavada bir buçuk kaşık tereyağı kızartılır.Un ilave edilerek kavrulur. Un esmerleşmeye başlayınca yumurta sarısı ve süt ilave edilip çırpılır.Limon suyu ve tuz ilavesi yapılarak çırpmaya devam edilir.Koyulaşmaya başlayınca karışım ocaktan alınır.

Sütlü dilli balık yapımının diğer aşamasına geçildiğinde balık fırına kızartmaya alınır. Kızartmaya almadan önce tepsiye serilen balığın üzerine hazırlanan karışım dökülerek sürülür. Rendelenmiş kaşar kızarmış balığın üzerine serpilir. 8-10 dakika kızarttıktan sonra yemek servise hazır.