Surimi nedir, nasıl yapılır? İşte yengeç surimi hakkında bilgiler

Surimi nedir, nasıl yapılır? İşte yengeç surimi hakkında bilgiler
Yayınlanma Tarihi: 06.12.2019 12:14
Değiştirme Tarihi: 06.12.2019 12:14

Surimi nedir, nasıl yapılır sorusunun yanıtı, yengeç etinin tadını merak eden ve farklı bir şekilde sofralarına sunmak isteyen vatandaşların merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. Genellikle büyük yengeçlerde sadece bacak veya kıskaç kısımları daha çok tüketilir. Peki, Surimi nedir, nasıl yapılır? İşte yengeç surimi tarifi.

Beyaz etli balıkların ezilip karıştırılmasından ve homojen bir karışım elde edilmesinden sonra içerisine yengeç, ıstakoz veya karides aromaları gibi koku ve tat verici maddeler eklenerek hazırlanan işlenmiş gıda türü.

Genellikle paketlenmiş olarak süpermarket raflarında satılmaktadır. Ürün çoğunlukla pişmiş olarak bulunmaktadır ve tüketime hazırdır. Yengeç ve ıstakoz fiyatlarının pahalı oluşu nedeni ile bu ürünleri tüketemeyenler için, bu ürünlerin tadını, kokusunu ve kısmen de görünüşünü taklit ederek hazırlanmış ürünlerdir.

Ürün içeriği her üretici firmada değişiklik göstermekle birlikte; nişasta, sorbitol, şeker, soya proteini, monosodyum glutamat ve gıda boyası gibi çeşitli katkı maddeleri eklenerek üründe tad ve görünüm yakalanmaya çalışılmaktadır.

Tarif:

Yengeç surimi çubukları 1,5 cm lik parçalara kesilir. Kalan tüm malzeme ufak parçalar kesilerek robota konur, homojen bir sos olana kadar çekilir. Yengeçler servis tabağına alınır, sos ile kaplanır. Üzerine ince kesilmiş maydanoz konur. Servis yapılır.