Sübye nedir? Beğendili sübye nasıl yapılır? 10 Eylül MasterChef 2021 beğendili sübye tarifi, malzemeler

Beğendili sübye nasıl yapılır, sübye nedir merak ediliyor. Ayvalık’a konuk olan MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyunu yemeklerinden biri de beğendili sübye. Cunda’da en çok tercih edilen mezeler arasında yer alan beğendili sübye tarifi, izleyicilerin dikkatini çekti. İşte 10 Eylül MasterChef 2021 beğendili sübye tarifi, malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 10.09.2021 21:31
Değiştirme Tarihi: 11.09.2021 08:54
Sübye nedir? Beğendili sübye nasıl yapılır? 10 Eylül MasterChef 2021 beğendili sübye tarifi, malzemeler

Beğendili sübye tarifi, Ayvalık Cunda adasında yenilecek beş meze arasında sayılır. Ahtapota benzeyen sübye, Ayvalık’a konuk olan MasterChef Türkiye’de çıkmasıyla araştırılmaya, sorgulanmaya başlandı. Peki, beğendili sübye nasıl yapılır? Evinizde denemek isteyenler için beğendili sübye tarifi, malzemeleri haberimizde.

SÜBYE NEDİR?

Bir adı da mürekkep balığıdır. Kalamar, Sübye ve Ahtapot aynı familyadan deniz ürünleridir. Rengi kirli sarı, siyah şeritleri ile kahverengine çalar. Şeritler veya halkalar halinde kesilerek mercan, çipura karagöz gibi balıkların avında kullanılır. Eti sert olduğundan iğneden kolay çıkmaz ve balıklar kolaylıkla tutulur.

Sübye denilince bir akla gelen şey ise tatlılarda kullanılan malzemedir. Pirinç sübye olarak adlandırılan bu ürün kıvamı en iyi vermesi ile tercih edilir. Bir de sübye şerbeti vardır bilinen. Sübye şerbeti ya da kavun çekirdeği şerbeti olarak bilinen bu lezzet yüzyıllar öncesinden gelen bir Ege tarifi. Sübye şerbeti tarifi için ilk yapmanız gereken kavun çekirdeklerini güneşte kurutmak olacak.

BEĞENDİLİ SÜBYE NASIL YAPILIR?

Sübyeli Beğendi

Malzemeler;

Sübye kalamar
Tereyağ
Sarımsak
Kırmızı kapya biber
Köy biberi
Değirmen karabiber
İspir

Yapılışı;

Sübyeleri haşla, kendi suyundan kenarı biraz ayır.
Bir tavada tereyağını erit.
Kırmızı kapya biber, köy biberi ve sarımsağı sotele.
Tuz karabiber ekle.
İspir ekle.
Sübyeleri ekle.
Kenarı ayırdığımız suyunu ekle ve çekene kadar pişir.

Beğendi malzemeleri
2 adet bostan patlıcan
100 Gr tereyağ
50 Gr un
250 ml süt
 1 tutam tuz
100 Gr rende eski kaşar
1 tutam rende muskat

Beğendi yapılışı

* Tencerede tereyağını eritin, unu ekleyip ağır ateşte altın rengine dönene kadar karıştırın ve ateşten alın

* Patlıcanları kürdan ile delin ve direk ateş üzerinde pişirin

* Dışı iyice pişen patlıcanları alıp bıçakla kabuklarından ve sapından ayırıp tenceredeki unlu karışıma atın

* Tencereyi tekrar ağır ateş üzerine alın, karışımı ezerek hepsini birbirine iyice yedirin,kaşarları ekleyin

* Tuzu rende muskatı ve ılık sütü ekleyip ateşten alın karıştırıp kenarda patlıcanın sütü çekmesi için dinlenmeye bırakın

Sunum
Toprak bir kabın altına beğendiği yayın üzerine bişirdiğiniz sübye kalamarları koyup servis edebilirsiniz.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?