Steak Tartar Tarifi! MasterChef 2020 24 Temmuz Fransız mutfağı klasiği Steak Tartar nasıl yapılır?

Steak Tartar tarifi, MasterChef Türkiye üçlü düellolar sonrasında araştırılmaya başlandı. 24 Temmuz Cuma günü MasterChef 2020 sekizinci bölümde üçlü düellolar devam etti. Heyecanla izlenen Masterchef Türkiye yeni bölümde Fransız mutfağının bir klasiği, çiğ köfte benzeri olan Steak Tartar, üçlü düellolada hazırlanan yemeklerden biri oldu. Peki, MasterChef 2020 24 Temmuz Fransız mutfağı klasiği Steak Tartar nasıl yapılır? Steak Tartar tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Püf noktası nedir?

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2020 00:05
Değiştirme Tarihi: 25.07.2020 00:05
Steak Tartar Tarifi! MasterChef 2020 24 Temmuz Fransız mutfağı klasiği Steak Tartar nasıl yapılır?

Fransız mutfağının bir klasiği olan Steak Tartar yemeği, Masterchef Türkiye'de üçlü düello turunda yarışmacılar karşına çıktı. 24 Temmuz Cuma günü MasterChef'in yeni bölümünde izleyicilerin merak ettiği bir yemek tarifi de Steak Tartar tarifi oldu. Satırda incecik çekilmiş dana kıymasının, çeşitli malzemelerle lezzetlendirildikten sonra pişirilmeden servis edilmesine steak tartare adı veriliyor. MasterChef yemek tarifleri arasına giren, çiğ köfte benzeri bir yemek olan Steak Tartar nasıl yapılır internette sorgulanmaya başladı. İşte Steak Tartar tarifi için gerekli malzemeler, Steak Tartar yapılışı ve püf noktası...

STEAK TARTAR TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

200 gram satır dana kıyma

1 yumurta

1 yemek kaşığı acı hardal

1 yemek kaşığı kapari

1 yemek kaşığı acı sos

1 tatlı kaşığı karabiber

1 çay kaşığı tuz

2 arpacık soğan

1 tutam maydanoz

STEAK TARTAR NASIL YAPILIR?

Etinizi tahta üzerinde çok keskin bir bıçak yardımı ile kıyma kıvamında kesin.

Çok ufak doğradığınız kuru soğanı, maydanozu, turşuyu, kapariyi, worcestershire sosu, dijon hardalını, zeytinyağını, tabasco acı sosu, tuzu ve karabiberi ekleyip karıştırın.

Servis sırasında arzu edilirse etden eşit miktarlarda tabaklara alınıp ortasına havuz açılıp yumurta sarısını ilave edebilirsiniz.

Yanında kızarmış ekmek ve patates kızartması ile servis edilmesi önerilir.

Steak tartare çiğ yenen bir et olduğundan, güvenilir bir kasaptan alınması ve hazırlandıktan sonra bekletilmeden yenmesi çok önemlidir.