Spaghetti Alle Vongole tarifi ve malzemeleri | Spaghetti Alle Vongole nasıl yapılır?

Spaghetti Alle Vongole tarifi ve malzemeleri | Spaghetti Alle Vongole nasıl yapılır?
Yayınlanma Tarihi: 14.11.2019 16:05 | Değiştirme Tarihi: 14.11.2019 22:55

Spaghetti Alle Vongole tarifi birçok kişinin merak edip araştırdığı tarifler arasında yer alıyor. Lezzetiyle akıllara durgunluk veren Spaghetti Alle Vongole tarifini sizler için hazırladık. Peki, Spaghetti Alle Vongole nasıl yapılır? İşte, Spaghetti Alle Vongole tarifi ve malzemeleri.

Malzemeler 

1 paket deniz kabuğu (Metro’da dondurulmuş olarak balık reyonunda bulabilirsiniz) 1 paket spaghetti 50 gram karides (Soyulmuş ve ayıklanmış)1 bardak beyaz şarap 4-5 diş sarımsak½ çay bardağı zeytinyağı500 gram cherry domates1 yemek kaşığı tereyağ Deniz tuzu ve karabiber 

Hazırlanışı 

1.Büyük ve derin bir tencerenin içerisine su koyunuz ve kaynama noktasına gelen suyun içerisine 1 paket spaghetti ilave ediniz. 

2. Büyük boy bir sos tenceresi alıp içerisine ½ çay bardağı zeytinyağı koyup domatesleri sarımsağı ve maydanozları ilave ediniz. 

3.Midyeleri güzelce yıkayınız. (İyice yıkadığınızdan emin olunuz çünkü midyeler kumlu kalabiliyor ) 

4.Sos  tenceresinin içerisine 1 bardak beyaz şarap ilave edip iyice çektiriyoruz ve ardından midyeleri ve önceden temizleyip kabuklarından ayırdığınız karidesleri ilave edip kapağını kapıyoruz. 

Dikkat! Açılmayan mide kabukları için 1 dakika daha bu şekilde ağzı kapalı tencerede bekletiniz. Eğer midyeler açılmaz ise bu zehirli olduğu anlamını taşır dolayısıyla bu midyeleri açmak için uğraşmayınız.

5.  Haşlanan makarnayı ilave edip güzelce karıştırıyoruz ve servise hazır hale getiriyoruz.