Somer Şefin özel tarifi “Topik” nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Topik tarifi, malzemeleri

MasterChef’te bu akşam bireysel dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan Somer şefin özel tarifi yapılması istendi. Yarışmacılar, dokunulmazlığı kazanmak için bu müthiş yemeği yapmaya çalışırken izleyiciler de Topik tarifi sorgulaması yapıyor. Peki, Somer şefin imza yemeği Topik nasıl yapılır? İşte 29 Eylül MasterChef 2020 Topik tarifi, püf noktası, gerekli malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2020 22:49
Değiştirme Tarihi: 29.09.2020 22:49
Somer Şefin özel tarifi “Topik” nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Topik tarifi, malzemeleri

MasterChef 2020’de yarışmacıların kaderini belirleyen bireysel dokunulmazlık oyununda yapılacak yemek belli oldu ve yarışmanın sıkı takipçileri, Somer Şefin özel tarifi olan “Topik” malzemelerini, tarifini, detaylarını ve yapılışını araştırmaya başladı. Peki, Topik nasıl yapılır? Püf noktası nedir? Topik tarifi için gereken malzemeler nelerdir? İşte, merak edilen detaylar ve Somer Sivrioğlu’nun özel tarifi!

TOPİK TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

DIŞI

400 g nohut (2 bardak)

3 adet patates

2 yemek kaşığı toz tarçın

1 çay kaşığı tuz

2 çay kaşığı taze öğütülmüş karabiber

1 çay kaşığı toz şeker

100 g tahin

İÇİ

10 adet soğan

100 ml zeytinyağı

30 g kuş üzümü

30 g dolmalık fıstık

1 çay kaşığı toz tarçın

2 çay kaşığı tuz

2 çay kaşığı taze öğütülmüş karabiber

2 çay kaşığı yenibahar

2 çay kaşığı toz şeker

250 g tahin

Servis için

2 çay kaşığı toz tarçın,

1 adet limon suyu

SOMER ŞEFİN İMZA YEMEĞİ TOPİK NASIL YAPILIR?

Bir tencere suyu kaynattıktan sonra nohutları ekleyip 1 dakika daha kaynatın.

Üzümlerini süzüp soğana ekleyin. Dolmalık fıstık, tarçın, tuz, karabiber, yenibahar ve şekeri ekleyin. Tahinin içine karıştırın. Soğanı ince doğrayın. Bir tavada zeytinyağını orta ateşte ısıtın. Soğanı ekleyip şeffaflaşıncaya kadar 10 dakika hafifçe karamelize edin. Ocağın altını kısın, ara sıra karıştırarak kapağı yarım kapalı olacak şekilde 25 dakika kısık ateşte pişirin.

 Streç filmden 30 cm'lik 12 adet kare yapın. Topik yapmak için her streç filmin ortasına 4 yemek kaşığı nohut püresi koyun. 15 cm'lik bir daire ve merkezi kenarlarından daha kalın olacak. Nohutu süzüp yıkayın ve sonra sert bir bezle ovalayarak kabuklarının soyulmasını sağlayın. Soyulmuş nohutları geniş bir tencereye alın, ūstünü geçecek kadar su ekleyin (en az nohutların hacminin üç katı kadar) kapağını açık bırakarak kaynatın. Tencereyi ocaktan alıp soğumaya bırakın. Nohutlar soğuduğunda kabuklarını soyup bir kenarda bekletin.

Şekilde dışarıya doğru açarak düzleştirin. Soğanlı karışımdan 2 yemek kaşığı yaydığınız nohutun ortasına koyun. Streç filmin bir kenarını alıp harcın üzerine kapatın ve streç filmi köşelerinden toplayarak bir top şekline getirin. Streç filmin köşelerini bükün. Topun hemen üstüne büktüğünüz yere bir düğüm atın, On iki topun her birini bu şekilde hazırlayın. Hepsini tepsiye dizerek bir gece buzdolabına koyun.

Patatesleri ikiye kesin. Geniş bir tencereye koyup, üzerini geçecek kadar tuzlu su ekleyip kaynatın. Patatesler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 15 dakika pişirip süzün. Soğutup kabuğunu ayıklayın.

Servise hazır olduğunuzda streç filmin üst kısmını düğümün hemen altından kesin ve topları streç filmden çıkarın. Üzerine biraz tarçın ve birkaç damla limon suyu damlatarak servis edin.

Patates, nohut, kimyon, tuz, karabiber ve şekeri blendera koyup püre haline getirin. Bir kâseye alıip tahin ekleyin. Karışımı yumuşak macun kıvamina gelene kadar 2 dakika yoğurun.

Bu sırada kuş Üzümünü bir kâseye koyup üzerine SIcak su ekleyerek islatın. Dolmalık fıstıkları tavada orta ateşte 3 dakika tavayı sallayarak kavurun.

Soğanları ocaktan alın. Üzümlerini süzüp soğana ekleyin. Dolmalık fıstık, tarçın, tuz, karabiber, yenibahar ve şekeri ekleyin. Tahinin içine karıştırın. Streç filmden 30 cm'lik 12 adet kare yapın. Topik yapmak için her streç filmin ortasına 4 yemek kaşığı nohut püresi koyun. 15 cm'lik bir daire ve merkezi kenarlarından daha kalın olacak şekilde dışarıya doğru açarak düzleştirin. Soğanlı karışımdan 2 yemek kaşığı yaydığınız nohutun ortasına koyun. Streç filmin bir kenarını alıp harcın üzerine kapatın ve streç filmi köşelerinden toplayarak bir top şekline getirin. Streç filmin köşelerini bükün. Topun hemen üstüne büktüğünüz yere bir düğüm atın, On iki topun her birini bu şekilde hazırlayın. Hepsini tepsiye dizerek dolapta serinletin. Servise hazır olduğunuzda streç filmin üst kısmını düğümün hemen altından kesin ve topları streç filmden çıkarın. Üzerine biraz tarçın ve birkaç damla limon suyu damlatarak servis edin.

Afiyet olsun.