Somer Şef’in imza yemeği Consomme Royale nasıl yapılır? 8 Kasım Masterchef 2020 consomme tarifi ve malzemeleri

Consomme Royale nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı, MasterChef izleyicilerinin merak edip araştırdığı tarifler arasında yer almaya başladı. Somer Şef’in Masterchef’te yarışmacılara bireysel dokunulmazlık oyununda verdiği Consomme Royale adlı yemeğin yapılışı, malzemeleri ve tarifi oldukça araştırılmaya başladı. Peki, Somer Şef’in imza yemeği Consomme Royale nasıl yapılır? 8 Kasım Masterchef 2020 Consomme Royale tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 08.11.2020 21:52
Değiştirme Tarihi: 08.11.2020 23:08
Somer Şef’in imza yemeği Consomme Royale nasıl yapılır? 8 Kasım Masterchef 2020 consomme tarifi ve malzemeleri

MasterChef izleyicilerinin merak ettiği Consomme Royale tarifini sizler için derledik. Somer Şef’in imza yemeği olan Consomme Royale adlı yemeği siz de bu tarifle sofralarınızda konuklarınıza sunabilirsiniz. İçerisinde bir çok besin barındıran Consomme Royale oldukça pratik ve kolay bir şekilde yapabileceğiniz lezzetler arasında yer alıyor. Peki, Somer Şef’in imza yemeği Consomme Royale nasıl yapılır? 8 Kasım Masterchef 2020 Consomme Royale tarifi ve malzemeleri.

Consomme Royale malzemeleri

1 kg organik çanakkale veya çeri domates

Bouquet garni malzemeleri

100 g sarı çeri domates ( bulunabilirse farklı şekillerde renkli çeri domates)

Bir adet sert yeşil domates

2 soğan

3 diş sarımsak

1/2 baş rezene kökü

1/4 demet maydanoz

1/4 demet tarhun otu

1/4 demet fesleğen

3 yumurta

Tuz / kbiber

1/2 bardak krema

1/2 bardak süt

2 yumurta

4 yumurta sarısı

Muskat cevizi

1/4 çay k. Tuz

Consomme yapılışı

Soğan, rezene ve sarımsaklarimizi tencere de terletiyoruz . Blender da bütün domates çeşitlerimizi bir arada çekiyoruz. Tenceremize ekliyoruz. Dolapta soguttugumuz yumurta beyazlarimizi hafif kabartıp tenceremize onunda ekliyoruz ve pişmeye birakiyoruz. Elimizdeki kalan yumurta sarısı ile krema, süt, bütün yumurta ve muskat cevizini çırpıyoruz,süzup tencerede 60 dereceye kadar çıkartıyoruz .

Elde ettiğimiz krema karışımını pişirme kaplarına paylaştırıp yerlestirecegimiz zemine kaynar su ilave ediyoruz.

150 °C de 35 dk pişiriyoruz.

Pişen consommemizi karıştırmadan ortasına ufak bir delik açarak içindeki elde ettiğimiz domates suyunu suzgecden ve tülbentten süzüyoruz. Pişen krema custard ve elde ettiğimiz consommeyi kasede servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN.