Soğuk ayran aşı çorbası nasıl yapılır? 3 Eylül MasterChef 2021 soğuk ayran aşı çorbası tarifi, püf noktası

Soğuk ayran aşı çorbası tarifi, günün merak edilen MasterChef yemek tariflerinden oldu. MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyununda yarışmacılar, soğuk ayran aşı çorbası yapmaya çalıştı. Özellikle yaz aylarında tercih edilen soğuk ayran aşı çorbası tarifi, püf noktaları ile evinizde kolayca hazırlanabilecek bir tarif. İşte 3 Eylül MasterChef 2021 soğuk ayran aşı çorbası tarifi, püf noktası, gerekli malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2021 19:28
Değiştirme Tarihi: 03.09.2021 21:22
Soğuk ayran aşı çorbası nasıl yapılır? 3 Eylül MasterChef 2021 soğuk ayran aşı çorbası tarifi, püf noktası

Sıcak havalarda serinleten, sıcak havalara çok ama çok yakışan soğuk ayran aşı çorbası, aynı zamanda çok faydalı bir tariftir. Zengin besin içeriğine sahip soğuk ayran aşı çorbası, uzmanlar tarafından özellikle tavsiye ediliyor. MasterChef 2021 dokunulmazlık oyunu yemeklerinden biri olan soğuk ayran aşı çorbası tarifi, gerekli malzemeleri ve püf noktası detayları haberimizde.

SOĞUK AYRAN AŞI ÇORBASI TARİFİ MALZEMELERİ

1 demet taze nane

2 bardak aşurelik buğday

2 kilogram yoğurt (çırpılmış)

1 büyük su bardağı su

1 çay kaşığı tuz

SOĞUK AYRAN AŞI ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Öncelikle buğdayınızı güzelce yıkayın ve tencereye koyup üzerine sıcak su ve biraz tuz ekleyip kaynatın.

Kaynadıktan sonra altını ve kapağını kapatın 2 saat bekleyin. Şişen ve hazır olan buğdaylarınızın suyunu süzüp buzdolabına kaldırın.

Yoğurduğunuzu bir tencereye alıp güzelce çırpın ve üzerine ne çok cıvık ne de çok yoğun olacak şekilde soğuk su ekleyip tekrar karıştırın ve arzuya göre tuz ekleyin.

Son olarak nanelerinizi güzelce yıkayıp, doğrayın ve hazırladığınız yoğurdun içerisine dolaptaki buğday ve nanenizi ekleyin.

PÜF NOKTASI

Çorbanızı içeceğiniz zamana kadar ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Buğday ve nohut iyice soğutulmadan yoğurt içine katılırsa çorbanızın tadı ekşi olur + yoğurt kesilebilir… O nedenle buğday ve nohudu iyice soğutup yoğurda öyle eklemelisiniz.

Çorbada kullanacağınız yoğurt için süzme ve normal yoğurt ( her ikisini de yarı yarıya karıştırarak) kullanırsanız çorbanız çok daha güzel olur.

Bu çorba dolapta bekledikçe koyulaşabilir o nedenle dolaptan çıkartınca çorbayı bir karıştırın, gerek görüyorsanız ekstra soğuk su ekleyerek çorbayı istediğiniz kıvama getirin.

Buğdayı ve nohudu ilk başta çok güzel yıkamalı öyle ıslatmalısınız buğday, nohut üstünde çokça ilaç barındıran bakliyatlardandır.