Soğan doğrarken gözün yanmaması için ne yapmak gerekir? İşte 14 pratik yöntem

Soğan, yaptığımız yemeklerin çoğuna kattığımız bir ürün. Çok severek tükettiğimiz soğanın bizi en çok zorlayan kısmı ise doğrama sırasında gözlerimizin yanması ve gözyaşları içinde bırakması. Yemek yapmak için gerekli olan soğan doğrarken gözün yanmaması için ne yapmak gerekir merak ediliyor. İşte size 13 pratik yöntem…

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2021 18:10
Değiştirme Tarihi: 11.09.2021 18:10
Soğan doğrarken gözün yanmaması için ne yapmak gerekir? İşte 14 pratik yöntem

Yemek yaparken yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de soğan doğrarken gözleri yakmasıdır. Soğan doğrarken gözlerimiz istem dışı yaşarmaya başlar. Bunun nedeni soğanın içerisinde bulunan sülfür içeren aminoasitlerdir. Gözlerin yaşarması ise etkiye tepki olarak vücudun kendini koruma mekanizmasıdır aslında. Peki, soğan doğrarken gözlerin yanmaması için ne yapmak gerekir? Size vereceğimiz tavsiyelerle gözlerinizin yanmasını önleyebilirsiniz.

SOĞAN DOĞRARKEN GÖZ YANMAMASI İÇİN YÖNTEMLER

 1- Dondurucu yöntemi

Soğanı 10 ila 15 dakika süreyle dondurucuya koyun, sonra her zamanki gibi doğrayın.

2- Mikrodalga yöntemi

Soğanın kabuklarını soyun ve düşük ısıya ayarladığınız mikrodalgaya 25-30 saniye kadar koyun. Soğanı 30 saniyeden uzun bir süre mikrodalgada tutmak, soğanı pişirebilir. Soğanı mikrodalgadan çıkarın ve her zamanki gibi doğrayın.

3- Suyun içinde kesme yöntemi

Bir kaseye su koyun ve kabuklarını soyduğunuz soğanı suyun içine koyarak kesin.

Haber ile ilgili metin girin!.

4- Suda bekletme yöntemi

Soğanı suyun içinde kesmek zor bir yöntem gibi görünüyorsa, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bir kaba su koyun ve kabuklarını soyduğunuz soğanı suyun içine koyarak, 5 ila 10 dakika bekletin. Soğanı sudan çıkarın ve doğrayın.

5- Sıcak su yöntemi

Sıcak su buharı, gözyaşına neden olan enzimlerin gözünüze ulaşmasını engelleyen bir bariyer oluşturur. Soğan doğrarken, yanınızda bir kavanoz sıcak su bulundurun.

6- Mum ışığı yöntemi

Burada tek yapmanız gereken, soğan doğrarken yanınızda bir mum yakmaktır.

Haber ile ilgili metin girin!.

7- Yüzme gözlüğü yöntemi

Eğer bir yüzme gözlüğüne sahipseniz, soğan doğrarken gözlüğü takabilirsiniz. Sıkı gözlükler, asit enzim buharlarının gözünüze girmesini engeller, böylece gözyaşı da oluşmaz.

8- Sakız çiğneme yöntemi

İster inanın ister inanmayın, sakız çiğnemek, genellikle soğanı doğrarken oluşan gözyaşını önlemeye yardımcı olabilir. Sakız çiğnerken ağzınızdan nefes alırsınız, bu da burnunuzdan aldığınız buhar miktarını azaltmanıza yardımcı olur.

9- Sirke yöntemi

Soğanı doğramaya başlamadan önce kesme tahtasına sirke dökün ve havlu kağıtla sirkeyi yayarak silin. Sirke döktüğünüz kesme tahtasında soğanınızı rahatça doğrayabilirsiniz.

10 – Ağızda su tutma yöntemi

Soğan doğrarken bir yandan ağzınızda su tutabilirsiniz. Bu şekilde gözünüz yanmadan soğan doğrayabilirsiniz. Fakat doğradıktan sonra suyu yutmayın.

11- Limon yöntemi

Soğan doğrarken gözün yanmaması için bir çare de limondur. Doğramadan önce soğanın üzerine limon sıkmanız yeterli olacaktır.

12- Nefes alma yöntemi

Biraz zor bir yöntem olup yine de denemeye değer. Dilimizi üst dişlerimizin arkasına doğru kaldırıyoruz ve sadece ağzımızdan nefes alıyoruz. Bunu ilk duyduğumda biraz mantıklı gelmişti belki soğan doğrarken gözlerimizi yakan o koku burnumuza ve gözümüze ulaşmadan, ağzımız ve dilimiz garip bir haldeyken verdiğimiz nefes sayesinden uzaklaşır.

Haber ile ilgili metin girin!.

13- Aspiratör yöntemi

Kesme tahtasını, ocağın üzerine yani aspiratörün tam altına koyun. Aspiratörü son hızda çalıştırın ve soğanları doğrayın. İyi bir havalandırma olması halinde işe yarayan yöntemlerden biridir.

14 – Ekmek yöntemi

Denenmiş bir başka yöntem ise soğan doğrarken ağızda ekmek tutmak. Ağıza alan ekmek parçası, gözlerin yanmasını engelleyebilir.

Haber ile ilgili metin girin!.