Şırdan nasıl yapılır?

Şırdan nedir, nasıl yapılır sorusunun yanıtı, bu eşsiz lezzeti evinde denemek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Adana'nın yöresel lezzetleri arasında yer alan şırdan görünüş olarak farklı bir tarzda olsa da birçok kişi tarafından keyifle tüketiliyor. İçinde bulunan dolmalık pirinç, kimyon, pul biber vb. birçok malzemeyle birlikte şırdan vazgeçilmez lezzetler arasında yer alıyor. Son dönemde oldukça popüler olan şırdan, sosyal medyada da hemen hemen herkesin karşısına çıkıyor. Peki, şırdan nasıl yapılır? İşte şırdan dolması tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 21.09.2021 13:50
Değiştirme Tarihi: 21.09.2021 13:50
Şırdan nasıl yapılır?

Şırdan ya da şırdan dolması olarak bilinen bu lezzet Adana'da milyonlarca kişi tarafından tüketilmeye devam ediyor. Son dönemde oldukça popüler bir yemek olan şırdan tarifini evlerinen denemek isteyen yüzlerce kişi, şırdanın hayvanın neresi olduğunu merak ediyor ve bu lezzeti gönül rahatlığıyla tüketmek istiyor. Şırdan, koyun veya inek gibi geviş getiren hayvanların midelerindeki dört gözden sonuncusuna verilen bir isimdir. Hayvanın midesinden yapılan bu yemeği yapmadan önce iyice temizlemek gerekmektedir. Peki, şırdan nasıl yapılır? İşte Adana'nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan şırdan dolması tarifi ve malzemeleri.

ŞIRDAN MALZEMELERİ

 • 6 -7 adet şırdan
 • 3 su bardağı pirinç
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı ile pul biber ,kara biber,isot
 • 1 yemek kaşığı kimyon

Sosu için

 • 1 adet knor et bulyon
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Şırdan Hayvanın Neresinden Yapılır? - Ekşi Şeyler

ŞIRDAN TARİFİ NASIL YAPILIR?

 1. Şırdan yaparken ilk olarak şırdanlarımızı güzel bir şekilde yıkayıp temizliyoruz.
 2. Geniş bir kabın içine katıp üzerine 1 çay kaşığı limon tuzu yoksa 1 adet limon suyu da olabilir ve 1 yemek kaşığı tuz atıyoruz bir miktar suyla karıştırıp 10- 15 dakika bu şekilde bekletiyoruz.
 3. Daha sonra şırdanları bu suyla iyice yıkıyoruz tekrar temiz su ile yıkayıp süzgece alıyoruz.
 4. Bu sırada pirinçi yıkıyoruz üzerine minik doğranmış soğanı ve baharat yağ salça ekleyip iyice karıştırıyoruz.
 5. Şimdi iğne iplik alıyoruz ve şırdanları doldurup dikiyoruz her şırdanın boyu aynı olmuyor eğer büyükse 1.5 yemek kaşığı pirinç küçük ise 1 yemek kaşığı yeterli.
 6. Şırdanları derin bir tencereye alıyoruz üzerine kaynar su ekliyoruz ve yüksek ateşte 50 veya 60 dakika kadar pişiriyoruz.
 7. Pişmeye yakın sosumuzu bir kasede iyice sıcak su ile çözdürüp şırdanların suyuna ekliyoruz.
 8. Şırdanları çatal yardımı ile arada kontrol ediyoruz pişince servis tabağına alıp kimyon ve pul biber ile afiyetle yiyebilirsiniz.

Adana'ya şırdan yetmiyor

ŞIRDAN HAYVANIN NERESİNDEN ELDE EDİLİR?

Şırdan yemeğini evlerinden ilk kez yapacak olan kişiler, şırdanın hayvanın neresinden elde edildiğini merak ediyor. Adana'da sakatat olarak tüketilen lezzetler arasında yer alan mumbar dolması ve kokoreç gibi şırdan da hayvanın sakatat olarak bahsedebileceğimiz bölümünden yapılır. Şırdan, koyun veya inek gibi geviş getiren hayvanların midesindeki bir bölümden olur. Midenin bağırsaklara en yakın olan kısmından yapılan şırdan, Adana'da bolca tüketilen lezzetler arasında yer almaktadır. Şırdan olarak anılsa da asıl adı "şırdan dolmasıdır". Bu dolma hazırlanırken genelikle kuzunun şırdanı tercih edilir.