Yayınlanma Tarihi: 28.02.2019 | Değiştirme Tarihi: 06.03.2019

Şefler Mutfakta | Mehmet Yalçınkaya | Sebze Izgara tarifi

Acunn.com, yeni projesi "Şefler Mutfakta" ile  birbirinden lezzetli tarifleri, usta şeflerin tecrübeli sunumlarıyla ekranlarınıza getiriyor. İlk bölümde Hindistan Cevizli Vegan Mousse sunan Mehmet Yalçınkaya, ikinci bölümde 'Sebze Izgara' tarifi ile karşınızda... Peki Sebze Izgara nasıl yapılıyor? İşte Türkiye'nin en ünlü şeflerinden Mehmet Yalçınkaya'nın kış aylarına uygun, hafif ve sağlıklı bu yemeğinin tarifi... Şefler Mutfakta birbirinden özel tariflerle her perşembe Acunn.com'da olacak!

Sebze Izgara tarifi için malzemeler

Yer elması, Kabak, Havuç, Patlıcan, Patates, Sarımsak, Arpacık soğanı, Ispanak kökü, Soğan filizleri ve (tercihen) mantar ve yoğurt.

Sebze Izgara Yapılışı

Zeytinyağı kullanılarak tava yemek için hazırlanır, yer elmalarını dilimlenerek dizilir ve minik havuçlar eklenir. Kabaklar ince ince dilimlenir ve ardından arpacık soğanı eklenir. Hemen sonrasında sarımsak tavaya koyulur ve ardından patatesler de dilimlenip döküm tavaya ilave edilerek karabiber ve tuzla zenginleştirilir. Yemek yavaş yavaş pişerken Mehmet Şef, kendi önerisi olan bir sos tarifi de paylaşmayı ihmal etmedi. Ayrı bir tavaya zeytinyağı ve sotelenmiş soğan ve biberleri eklenir. Sonrasında bolca domates ve hafif acı bir tat vermesi için bir tutam pul biber, tuz ve yeni bahar ilave edilir. Sebze ızgara piştikten sonra dinlenmeye bırakılır. Sonrasında ıspanak kökleri ve soğan filizlerini de ayrı bir tavada soteleyerek tuz da ilave ederek pişirilir. 

Şef'in önerisi

Mehmet Şef, sunuma geçmeden önceki uyarısında vegan, vejetaryen ve gluten hastası olmayanlar için blender'dan geçirilen mantar ve yoğurtla da tüketilebileceğini ekledi. Yalçınkaya yemeğin görselliği için menekşe, latin çiçeği ve katran çiçeğini kullanabileceğini de tavsiyelerine ekledi.

Sunum

Bir yemek tabağı alınır ve yapılan sos tabana yayılır. Pişirilen sebzeler teker teker sosun üzerine dizilir ve son olarak da ıspanak kökleriyle soğan filizleri eklendikten sonra servis edilir.