Yayınlanma Tarihi: 21.02.2019 | Değiştirme Tarihi: 06.03.2019

Şefler Mutfakta | Mehmet Yalçınkaya | Hindistan Cevizli Vegan Mousse

Türkiye'nin en ünlü şeflerinden Mehmet Yalçınkaya, Acunn.com için mutfağa giriyor! Mehmet Yalçınkaya en özel tarfilerinden ilkini 'Şefler Mutfakta'da sizlerle paylaşıyor. İşte Mehmet şeften "Hindistan cevizli vegan mousse" tarifi...Acunn.com,  yeni projesi ‘’Şefler Mutfakta’’ ile  birbirinden lezzetli tarifleri, usta şeflerin tecrübeli sunumlarıyla ekranlarınızda buluşturmaya hazırlanıyor. Şefler Mutfakta’nın ilk bölümüde şef Mehmet Yalçınkaya, ‘’Hindistan Cevizli Vegan Mousse’’ tarifiyle ekranlara geliyor. Şefler Mutfakta birbirinden özel tariflerle her perşembe Acunn.com'da olacak!

Mehmet Yalçınkaya’nın kendi ağzından tarif ve ipuçlarını paylaştığı Şefler Mutfakta ile pratik tarifler listenize lezzetli bir vegan tatlı eklemek artık çok kolay...

Hindistan Cevizli Vegan Mousse tarifi için malzemeler...
Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi Sütü

Beyaz Çikolata

Şeker

Creme Patisserie için
Şeker

Un

Nişasta

Soya Sütü

Yapılışı:
Creme Patisserie yapmak için tencereye alınan süt kaynatılır. Ardından un, şeker ve nişasta kaynayan süte eklenir. Tüm malzemeler karıştırılarak kıvam alıncaya kadar pişirilir. Ocaktan aldıktan sonra bir tutam toz vanilya ve parlaklığı sağlamak için zeytinyağı eklenir.

Creme patisserie hazırlandıktan sonra bitkisel margarin ve beyaz çikolata eklenerek karıştırılır. Sıcak malzeme içinde eriyen çikolata harca iyice yedirilir. Yapılan harç spatula yardımı ile temiz tezgaha dökülür ve açılarak soğumaya bırakılır. Sürekli hareket halinde karıştırılıp katlanan Creme Patisserie soğuduktan sonra büyük bir kaba alınır. 

Soğuyan harca yine soya sütünden yapılan krem şanti ilave edilir. Hayvansal sütlere göre daha akıcı olan soya sütü krem şantisi daha yumuşak bir yapıya sahiptir.Yapılan karışıma hindistan cevizi ve ardından toz şeker ilave edilip karıştırılır. Elde edilen harca en son hindistan cevizi sütü eklenerek pürüzsüz kıvama ulaşılır.  

Şef’in önerisi:
Şef Mehmet Yalçınkaya’nın önerisine göre yaptığınız bu vegan tatlıyı kırmızı meyveler ile süsleyebilirsiniz. Eğer elinizde çilek ya da vişne varsa bu meyveleri tencerede kaynatıp blenderdan geçirerek sos olarak kullanabileceğiniz akışkan püreyi elde edebilirsiniz.

Sunumu:

Karışımı evinizde bulunan silikon kek kalıplarına ya da cup olarak kullanıp bardaklara dökebilir, sunumunuzu bu şekilde yapabilirsiniz.

Kalıplara aldığınız tatlınızı derin dondurucuda 40-45 dakika beklettikten sonra, bardak ya da kaselerde servis edeceğiniz tatlınızı ise dilediğiniz soğukluğa ulaştıktan sonra sunumunu yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

‘’Bunu yiyen veganlar çok mutlu olacaklar’’
Şef Mehmet Yalçınkaya, vegan malzemelerle bir ürün ortaya çıkarmanın hiç kolay olmadığının altını çizerken, yaptığı vegan tatlının oldukça lezzetli olduğunu izleyenlerle paylaşıyor. Kullanılan malzemelerin sağlıklı beslenmek için de ideal olduğunu söyleyen şef,vegan beslenme şeklinin diğer bir özelliğinin de sağlıklı beslenmek olduğunu belirtiyor.  

Vejeteryan beslenmekten farkının yalnızca et ürünleri değil, tereyağı, süt ve yumurta gibi hiçbir hayvansal gıda tüketmemek olduğu vegan beslenme, dünya üzerinde milyonlarca kişinin uyguladığı beslenme türlerinden biri.

‘’Veganlar adına ben sevindim’’ sözleri ile tatlının lezzetine atıfta bulunan şef, ‘’Ben gülüyorsam tatlı iyidir’’ sözleri ile de Hindistan Cevizli Vegan Mousse’a tam puan veriyor. İçeriğinde hiçbir hayvansal gıda barındırmayan bu vegan ve glutensiz tatlı, gluten hassasiyeti yaşayanlar tarafından da gönül rahatlığı ile tüketilebilir.