Yayınlanma Tarihi: 05.04.2019 | Değiştirme Tarihi: 06.04.2019

Şefler Mutfakta | Mehmet Yalçınkaya | Chia Pudingi

Acunn.com yeni projesi "Şefler Mutfakta" ile birbirinden lezzetli tarifler, usta şeflerin tecrübeli sunumlarıyla ekranlarınıza gelmeye devam ediyor. Şefler Mutfakta'nın bu haftaki bölümünde chia pudingi tarifi veriliyor.Mehmet Şef son dönemin popüler tohumu olan Chia ile kuru ve taze meyvelerle Chia Pudingi yapıyor. Hem sabah, hem de ara öğünlerle kolayca tüketilebilecek bir besin olarak gösterilen Chia Pudingi, gayet sağlıklı bir ürün. 

Chia Pudingi için gereken malzemeler

Bal, Chia Tohumu, badem, kuru üzüm, hurma, frenk üzümü, yaban mersini, böğürtlen

Chia pudingi nasıl yapılır? Chia pudingi tarifi...

İlk önce chia tohumunu bir kaba döküyoruz, üzerine de süt ilave ediyoruz. Daha sonrasında da üzerine balı döküyoruz. En büyük özelliği herhangi bir sıvı ilave edilince jöle salgılayan chia bir hayli de uzun ömürlü. Mehmet Şef, puding yapılışı sırasında önemli bir püf noktasına da değindi. Eğer chianın jöle kıvamımının çok olması isteniyorsa, karıştırıp buzdolabına konularak 10 dakika bekletilip, tekrar çıkarıp karıştırdıktan sonra bir 10 dakika daha dolaba konması gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin ardından, sıvı maddenin üzerine kenarda bekletilen kuru ve taze meyveler ilave edilerek servise sunuluyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Mehmet Yalçınkaya kimdir?Mehmet Yalçınkaya, 1988’de orta öğrenimini bitirerek başlamış olduğu mesleki kariyerinde Türkiye’nin üst düzey tesislerinde görev aldı.

2004 yılında İstanbul Yemek Akademisinde insan anatomisi ve sindirim sistemi üzerine eğitim aldı.2005 yılında Amerika' nın ünlü gurme dergisi "CULINARY" deTrend Chef olarak biyografisi ve spesiyalleri yayınlandı. Yine 2007 yılında aynı derginin internet sitesinde spesiyalleri biyografisi yayınlandı. Mehmet Yalçınkaya, Almanya’nın Erfurt şehrinde, dört yılda bir yapılan 2008 IKA OLİMPİYADE DER KÖCHE A kategorisinde bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldu.

Türk mutfağı ile ilgili çeşitli fuar, festival ve yarışmalarda madalya, şilt ve sertifikalar kazandı. Halen uluslar arası yemek yarışmalarında ülkemizi temsil etmektedir.

Farklı tatların buluşması olan "Fusion Mutfak" akımını yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye' de ilk uygulayan cheflerden biridir. Yalçınkaya, 2007 yılında Türkiye’de ilk olarak Banquet servislerinde minimalist ve butik bir çalışma olan kişiye özel servis konseptini geliştirdi.

Mehmet Yalçınkaya, 2008 yılında, EUROTURKCHEFS CULINARY TEAM adlı takımı kurdu. Uluslararası yarışmalarda yarışan takımın kaptanlığını yaptı.

2009 yılında özel bir istekle Katar Başbakanlığı Konutları ve özel yatla( Al Mırgab) dünya turuna cıktı Burada yaptığı çalışmalarda 1 Mıchelın yıldızlı Chef olan Fransız Carlos Marshal ile Katar Başbakanlığı bünyesindeki konutlarda İtalya, Fransa da çalışmalarda bulundu.

2010 yılında Heds Grup /Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı bünyesinde gastronomi workshopları gerçekleştirmiş aynı zamanda Berlin Film Festivali, Grune Woche I.T.B Turizm Fuarı dahil bir çok İnternationel organizasyonun gala yemeklerini verdi.

2012 yılında Türkiye Aşçılar Federasyonu Turculina Team Direktörü olarak Dünya Aşçılar Olimpiyatlarında dünya ikincisi oldu. Yalçınkaya hakkında 2013 yılında Al monitör yazarı Californiya Üniversitesi Öğretim Üyesi Pınar Tremblay tarafından Inno Turkısh Cusine adlı makale yayınlandı.