Sarımsaklı pilav nasıl yapılır? 22 Aralık MasterChef 2020 Sarımsaklı pilav tarifi, malzemeleri, püf noktası

Sarımsaklı pilav nasıl yapılır merak ediliyor. Ekranların çok sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye’de bu akşam yapılan yemeklerden biri de Sarımsaklı pilav oldu. Konuk şef olarak katılan Ömür Akkor bu lezzetli yemeğin püf noktaları ve yapılışı yarışmacılara detaylı bir şekilde anlattı. İşte 22 Aralık MasterChef 2020 Sarımsaklı pilav tarifi, gerekli malzemeler haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 21:12
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 21:12
Sarımsaklı pilav nasıl yapılır? 22 Aralık MasterChef 2020 Sarımsaklı pilav tarifi, malzemeleri, püf noktası

MasterChef Türkiye’de heyecan çeyrek final mücadelesi ile devam ediyor. 22 Aralık Salı akşamı MasterChef yeni bölümde şef Ömür Akkor konuk olarak katıldı. Programda yarışmacılardan istediği yemeklerden bir tanesi de Sarımsaklı pilav oldu. Doğal antibiyotik olan sarımsak ile yapılan bu lezzetli pilavı denemek isterseniz Sarımsaklı pilav tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler ve püf noktası haberimizde.

SARIMSAKLI PİLAV TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 su bardağı beyaz pirinç

 Yarım su bardağı tel şehriye

 2-3 diş sarımsak

 3 çay kaşığı beyaz toz şeker

 1 tatlı kaşığı tuz

 1 yemek kaşığı sıvı yağ

SARIMSAKLI PİLAV NASIL YAPILIR?

Kabuğunu soyduğunuz sarımsakları ezmeden dilim dilim doğrayınız.

Sıvı yağı tencereye/tavaya dökünüz ve kızdırmadan sadece hafif ısındığında sarımsakları içine atınız.

Kavurmaya başladığınızda şekeri ilave ediniz. Sarımsakları renk değiştirene dek şekerle kavurduktan hemen sonra şehriyeyi de ilave ediniz.

Şekerle karamelize olup açık kahverengi bir renge büründükten sonra 1-2 kez yıkayıp suyunu süzdüğünüz pirinçleri de artık ekleyebilirsiniz.

Pirinçleri kavurmadan hemen üzerine suyunu ekleyiniz. Üzerini 1-2 parmak kadar geçecek şekilde su koymanız yeterli olacaktır.

Son olarak tuzunu da serpip birkaç kez karıştırınız. Daha sonra kapağını kapatıp pişmeye bırakabilirsiniz.

Suyunu çeken pilavınızı ateşten alıp 5-10 dakika demlendirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?