Tournedos alla Rossini nasıl yapılır? İşte 13 Aralık MasterChef Tournedos alla Rossini tarifi ve malzemeleri

Tournedos alla Rossini, İtalyan bestekar Rossini'nin en sevdiği yemek tariflerindendir. Kaz ciğeri ve dana bonfilenin enfes bileşimi olan Rossini Turnedo (Tournedos alla Rossini) nasıl yapılır merak ediyorsanız detayları haberimizde. İşte 13 Aralık MasterChef Rossini Turnedo tarifi, yapılışı ve malzemeleri...

Yayınlanma Tarihi: 13.12.2019 18:06
Değiştirme Tarihi: 14.12.2019 00:37
Tournedos alla Rossini nasıl yapılır? İşte 13 Aralık MasterChef Tournedos alla Rossini tarifi ve malzemeleri

İtalyan bir bestekar olan Rossini, aynı zamanda çok özel tarifleri ile gurme olarak bilinir. Bu sanatçının 19. yüzyılda yaptığı ve yüz yıl boyunca en sevilen bonfile tarifi Rossini Turnedo olmuştur. 13 Aralık MasterChef bölümünü izleyenler, Rossini Turnedo (Tournedos alla Rossini) nasıl yapılır araştırmaya başladılar. İşte Tournedos alla Rossini tarifi, yapılışı ve malzemeleri...

TOURNEDOS ALLA ROSSİNİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

600 gram bonfilelik sığır eti

1+1/2 çorba kaşığı tereyağı

yeteri kadar tuz ve karabiber

Salçası için:

1 siyah mantar

yeteri kadar tuz

1 tüp karaciğer ezmesi (kaz ezmesi olursa daha iyi olur)
1 limon

Krutomı için:

4 dilim ekmek

1+1/2 çorba kaşığı tereyağı.

TOURNEDOS ALLA ROSSİNİ NASIL YAPILIR?

Uzun francalanın veya bu tip bir ekmeğin orta yerinden 1+1/2 santim kalınlığında 4 dilim kesilir. Bu dilimlerin üstüne su bardağıyla bastırarak 4 yuvarlak ekmek dilimi elde edilir. Sonra bu dilimler kızgın yağda iki yanları da pembeleşinceye kadar kızartılır ve sıcak bir yerde tutulan servis tabağına yerleştirilir.

Bonfilelik etten eşit dört yuvarlak parça elde edilir. Her parça dövülerek iki santin kalınlığını (yâni bir parmaktan biraz kalın) buluncaya kadar inceltilir. Sonra bu et dilimleri dumanı tütercesine kızdırılmış yağın içine atılır. Etler ateşte ve tava sallanarak her bir yanları 3-4 dakika kızartılarak pişirilir. Tavadan alınan bonfileler kızartılmış krutonların üzerine düzenli bir biçimde yerleştirilir. Tuzuyla biberi serpildikten sonra turnedoların üstü yuvarlak biçimde dondurulmuş birer dilim ciğer ezmesi yerleştirilir.

Bu işler yapılırken siyah mantar limonlu suyun içinde tutularak temizlenir; zarı çıkarılır ve dört dilime doğranır. Bol akarsuda yıkandıktan sonra bonfileden ve krutonlardan artmış olan yağın içinde pişirilir. Mantarlar pişince bir taşım daha kaynatıldıktan sonra her bir dilim bir ciğer ezmesinin üstüne yerleştirilir. Tavada kalan salça da gezdirilerek etlerin üstüne döküldükten sonra tabağa garni olarak sote edilmiş iç bezelye konur ve servis yapılır.