Pirinç pilavı nasıl yapılır? 26 Eylül MasterChef yemekleri: Pirinç pilavı tarifi, püf noktası

MasterChef 2020’nin bu akşamki yeni bölümünde üçüncü dokunulmazlık heyecanı yaşandı. İster ana yemek olsun ister ise yardımcı yemek olsun her türlü yemeğin yanına yakışan Pirinç pilavı, çok severek yaptığımız ve ustalık isteyen bir lezzettir. MasterChef’te yarışmacılar, pirinç pilavı yaparak hünerlerini sergilerken izleyiciler de evlerinde denemeye başladılar. Peki, Pirinç pilavı nasıl yapılır? Pirinç pilavı malzemeleri nelerdir? İşte, 26 Eylül MasterChef yemekleri Pirinç pilavı tarifi ve püf noktası!

Yayınlanma Tarihi: 26.09.2020 20:38
Değiştirme Tarihi: 26.09.2020 21:45
Pirinç pilavı nasıl yapılır? 26 Eylül MasterChef yemekleri: Pirinç pilavı tarifi, püf noktası

MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyunları kadar yapılan yemeklerin tarifleri de dikkat çekmeye devam ediyor. Bu akşamki bölümde yapılan Pirinç pilavı, köfte yanında, kuru fasülye ve nohut yanına, özellikle patlıcan yemekleri yanına muhakkak yaptığımız yemektir. Özel konukların beğenisine sunulan Pirinç pilavı için hazırladığımız tarif ile sizler de evinizde deneyebilirsiniz. İşte 26 Eylül 2020 MasterChef Türkiye yemeklerinden Pirinç pilavı tarifi, malzemeleri ve yapılışı…

PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ İÇİN MALZEMELER

2 su bardağı pirinç

2 su bardağı sıcak su(tavuk suyu da kullanabilirsiniz)

 

2 yemek kaşığı tereyağı

 

1 çay kaşığı tuz

 

1/2 çay kaşığı tarçın

 

1/2 çay kaşığı yenibahar

PİRİNÇ PİLAVI NASIL YAPILIR?

Pirinçleri yıkadıktan sonra bir kap içerisine alın ve üzerini geçecek kadar ılık su ekleyip en az 1 saat suda bekletin. Daha sonra nişastası iyice kaybolup duru bir su çıkana kadar yıkayıp suyunu süzün.

Uygun bir pilav tenceresinin içerisine tereyağı ekleyin.

Tereyağı eridikten sonra pirinçleri ekleyip kavurmaya başlayın. Pirinçler tane tane dökülmeye başlayana kadar yaklaşık 5 dakika kavurun.

Pirinçler kavrulduktan sonra sıcak su veya tavuk suyu ekleyin. Tavuk suyu ile pilavınız daha lezzetli olacaktır.

Pilava tuz, tarçın ve yenibahar da ekledikten sonra bir tahta kaşıkla karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pişmeye bırakın.

Pirinçler tamamen suyunu çekince ocağı kapatın, tencerenin üzerine bir kağıt havlu serip kapağını kapatın ve pilavı demlenmeye bırakın.

Pilavınız en az 15 dakika demlendikten sonra tahta kaşıkla karıştırıp servis yapabilirsiniz.

PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ PÜF NOKTASI

Tane tane bir pilavı en kolay baldo pirinçle yapabilirsiniz.

Pilav yapımında kullandığınız içme suyu ya da et/tavuk suyunun sıcak olmasına dikkat edin.

Tane tane pilav için bir başka püf nokta, suyu ekledikten sonra birkaç damla limon damlatmaktır.

Pilavı yapmadan önceden pirinci 1-2 saat süreyle ılık suda bırakmak da tane tane pilav yapmayı sağlar.

Tane tane pilav yapmak için bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta pirinci iyice kavurmak. Karıştırırken dikkat etmeniz gereken nokta ise alttan yukarı doğru karıştırmanız. Böylece pirinci kırmazsınız. Kaşığınız mutlaka ve mutlaka tahta olsun.

İyi bir pilav yapmak istiyorsanız ölçünüz 1'e 1,5 olsun. Yani 1 su bardağı pirinç koyuyorsanız 1,5 su bardağı da su koyun. Suyunuz ise kaynamış ve en az 2 dakika beklemiş bir su olsun.