Patlıcan Silkme nasıl yapılır? 12 Eylül MasterChef patlıcan silkme tarifi, malzemeleri, püf noktaları!

MasterChef 2020'nin bu akşamki bölümünde muhteşem bir dokunulmazlık mücadelesi daha ekranlara geldi! Mehmet Şef, Somer Şef ve Danilo Şef yarışmacılardan bu akşamki yeni bölüme özel bir menü istedi ve Silivri'de çekilen bu yeni bölümde unutulmaz anlar yaşandı. Şeflerin istediği özel menüde, patlıcan silkme de yerini aldı ve yarışmanın sıkı takipçileri, sofraların aranan ismi patlıcan silkmenin nasıl yapıldığını öğrenmek için patlıcan silkmenin yapımını, püf noktalarını, patlıcan silkmenin malzemelerini ve tarifini araştırmaya başladı! MasterChef 2020'de 12 Eylül Cumartesi patlıcan silkme nasıl yapılır? İşte, detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2020 20:51
Değiştirme Tarihi: 12.09.2020 20:51
Patlıcan Silkme nasıl yapılır? 12 Eylül MasterChef patlıcan silkme tarifi, malzemeleri, püf noktaları!

MasterChef 2020'nin bu akşama ekrana gelen 52. yeni bölümünde heyecan doruğa çıktı ve Silivri'de çekilen özel bölümde, takımlar dokunulmazlık oyununda karşı karşıya geldi. MasterChef 2020'de 12 Eylül Cumartesi günü yarışmacılardan  patlıcan silkme yapmaları istendi ve yarışmanın sıkı takipçileri de patlıcan silkme tarifini ve püf noktalarını sorgulamaya başladı! İşte, "patlıcan silkme nasıl yapılır?" sorusunun cevabı!

Patlıcan Silkmesi İçin Grekli Malzemeler:

500 gram patlıcan

3 adet çarliston biber

2 adet orta boy kuru soğan

6 diş sarımsak

6 adet domates 

2 tatlı kaşığı şeker

2 çay kaşığı tuz

4 yemek kaşığı zeytinyağı
 
Patlıcan Silkmesi Nasıl Yapılır?

İlk olarak patlıcanları pijama şeklinde olarak soyunuz, daha sonra 2 santim (bir parmak kalınlığında) doğrayınız.
Daha sonra patlıcanlarınızı tuzlu suya koyup bekletiniz.
Soğanları yemeklik doğrayınız, biberleri yemeklik doğrayınız. Sarımsağı küçük küçük doğrayınız. Tencereye ilk önce, soğanı, sarımsağı, biberleri, patlıcanları, en üste yemeklik doğradığınız domatesleri ilave ederek üstüne şekeri ve tuzu serpiniz.
Zeytinyağını gezdiriniz ve tencerenin kapağını kapatarak ocağa koyunuz ve ilk etapta yüksek ısıda ocağı açınız fakat yemek kaynar kaynamaz ocağın altını kısınız.

Pişirme Önerisi: Yemek kısık ateşte pişmelidir.
Yemeği hiç karıştırmayınız.
Arada bir tencerenin kapağını bir havlu veya bez ile tutarak tencereyi silker gibi sallayınız, çatalla patlıcanları kontrol ederek ise yemeğin pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.
Yemeğiniz piştikten sonra ocaktan alıp dilediğiniz şekilde servis edebilir; sunum için yanına yoğurt ekleyebilirsiniz.