Patatesli Çilav nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Patatesli çilav tarifi ve malzemeleri…

MasterChef 2020’de bu akşam Kırmızı ve Mavi takım oldukça çekişmeli geçen bir bir dokunulmazlık oyunda karşı karşıya geldi. Düelloda en iyi pilavları çıkarmak için yarışan yarışmacılar, yarışmadaki kaderlerini belirleyecek dokunulmazlık oyununu kazanmak için büyük bir çaba sarf etti. Yarışmanın sıkı takipçileri ise patatesli çilavın nasıl yapıldığı, tarifini ve malzemelerini araştırmaya başladı. 29 Eylül MasterChef 2020 patatesli çilav nasıl yapılır? İşte, patatesli çilav tarifi!

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2020 21:08
Değiştirme Tarihi: 29.09.2020 21:08
Patatesli Çilav nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Patatesli çilav tarifi ve malzemeleri…

MasterChef 2020’nin bu akşamki yeni bölümünde düello eşliğinde bir dokunulmazlık mücadelesi ekrana geldi ve TV8 ekranlarının en sevilen yarışma programlarından biri olan MasterChef 2020’de iki takım yarışmacıları da istenilen pilavlardan en iyi lezzeti ortaya koymak için hünerlerini gösterdi. Peki, patatesli çilav nasıl yapılır? İşte, patatesli çilav malzemeleri ve tarifi…

Patatesli çilav İçin Gerekli Malzemeler:

2 adet patates

2 su bardağı pirinç

3 su bardağı sıcak su

1 çay bardağı sıvı yağ

Yarım adet et veya tavuk bulyon

Tuz

Patatesli çilav Nasıl Yapılır?

Patatesleri ince ince yarım ay şeklinde doğrayın ve yağı biraz kızdırdıktan sonra patatesleri tencereye alın. 3-4 dakika kadar kızarmaya bırakın. Ardından yıkadığınız pirinçleri de ilave ederek iyice karıştırın, birkaç dakika kavurun.

Son olarak, suyunu ve tuzunu da koyun. Bulyonu da içine atın. Kaynayınca kapağını kapatıp altını iyice kısın.

20 dakika sonra altını kapatıp 5 dakika kadar dinlenmesi için tencerede bırakın.

Ardından dilediğiniz gibi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...