Patates nasıl haşlanır?

Mutfağımızın olmazsa olmazları arasında yer alan ve neredeyse her evde mutlaka bulunan patates, pek çok yemeğin içerisinde bulunabilmektedir. Salatası, haşlaması, kızartması, püresi; kısacası türlü şekilde hazırlayıp tüketebildiğimiz patates, bol nişasta barındıran ve her mevsim sofralarımızda yer alan bir sebzedir. Merak edilen şeyler arasında patates nasıl haşlanır sorusu sıklıkla yer almaktadır. İşte patates nasıl haşlanır sorusunun yanıtı ve patates tarifi...

Yayınlanma Tarihi: 13.09.2021 16:16
Değiştirme Tarihi: 13.09.2021 16:16
Patates nasıl haşlanır?

Patates dünya genelinde en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır. Her yemeğin yanına yakışan, salatasıyla soframızı süsleyen karbonhidrat deposu patates, ister kızartılsın, isterse fırınlansın, isterse közlensin her türlü tüketilebilmektedir. 

Ancak tüm bu yöntemler arasında patates haşlama nasıl yapılır sorusu da sıklıkla araştırılmaktadır. Kolay patates haşlamak için ne gibi püf noktalarının olduğunu bu içeriğimizde aktaracağız. İşte haşlama patates tarifi ve incelikleri

PATATES NASIL HAŞLANIR?

İşin içine yağ girdiği zaman kalori miktarı da giderek artmaktadır. Bu nedenle haşlanmış patates bu açıdan, kızartmaya göre çok daha sağlıklıdır. Hem de besleyici olan patatesi kaç dakikada haşlayacağınız da önemlidir. Kabuklu ve kabuksuz şekilde 30-40 dakika süren patates haşlama süresini azaltabilmenizin de bir yöntemi var. Şimdi adım adım patates nasıl haşlanır, ilk kez yapacaklar için anlatalım. 

İşte Haşlama Patates Tarifi

Haber ile ilgili metin girin!.

  1. Haşlayacağınız patatesleri suda bir güzel yıkayın.
  2. Kabuklu veya kabuksuz şekilde tencereye koyun.
  3. Tenceredeki patateslerin üzerini biraz geçecek şekilde su ekleyin. 3 parmak ideal...
  4. Arıtılmış su kullanırsanız, tencerede kireçlenme olmayacaktır.
  5. Tabana oturduğuna dikkat edin.
  6. Kaynar su koymanız önerilmez.
  7. Tuz atarsanız, daha hızlı haşlanmış olacaktır.
  8. Ne kısık ne de yüksek, orta ateşte haşlamaya bırakın.
  9. Yaklaşık 30 dakika sonra çatal ya da bıçağın ucunu patatese batırın, kolay giriyorsa patates haşlanmış demektir.
PATATESLER KAÇ DAKİKADA HAŞLANIR: 

Haber ile ilgili metin girin!.

Patates nasıl haşlanır sorusuna yanıt verdiğimiz bu içerikte, merak edilen sorulara da değiniyoruz. Özellikle patates kaç dakikada haşlanır noktasında da internet üzerinde pek çok sorgulama yapılmaktadır. Belirttiğimiz gibi, bazı yöntem ve tercihlere göre patates haşlama süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Kabuklu patates 35-40 dakika sürede haşlanabilirken, uygulanan yöntemlerle bu süre yarı yarıya kadar düşürülebilir.

PATATESİ DAHA HIZLI HAŞLAMAK İÇİN ÖNERİLER

Haber ile ilgili metin girin!.

Patates haşlama işlemi biraz zaman alabilmektedir. Bu nedenle pek çok kişinin tercihi de haşlama olamayabilir. Ancak, haşlama süresini azaltabileceğiniz yöntemler de mevcuttur. 

Kabukları soyulan patatesler, kabuklu patateslere göre daha kısa sürede haşlanmaktadaır. Ancak patatesleri soymak da biraz vaktinizi alacaktır.

Patatesleri kullanacağınız yemeğe göre, tencereye koyduğunuz suyun miktarı da kaynama süresini etkileyecektir. Yani küp küp doğyarıp tencereye attığınız patatesler daha hızlı haşlanır.

Ayrıca, patates haşlarken bu işlemi hızlandıracak önerilerden biri de, suya bir tatlı kaşığı sirke ilave etmek. Bu yöntemle, patatesler patatesler içeriğindeki mineralleri de kaybetmemiş olurlar. 

HAŞLANMIŞ PATATES NASIL DAHA LEZZETLİ OLUR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Patatesi hızlı haşlamak için kullanılan ve önerilen yöntemlerden biri de tencereye bir tatlı kaşığı kadar tuz ilave edilmesidir. Bu ayrıca lezzet de katacaktır. 

PATATES DÜDÜKLÜDE NASIL HAŞLANIR?

Haber ile ilgili metin girin!.

Patates 30-40 dakikada normal tencere içerisinde haşlanabilmektedir. Patates haşlamanın püf noktalarına değindiğimiz bu yazımızda bir diğer merak edilen husus, düdüklüde patates haşlama süresidir. Patatesler, düdüklüde 4-5 dakika içerisinde haşlanmaktadır. 

Eğer püre yapacaksınız, öncesinde patatesin kabukları soyulmalı ve o şekilde düdüklüye konmalıdır. Isıyı hapsetme özelliği olan düdüklü, diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi patates haşlamada da zaman kazandırır. 

HAŞLAMA PATATES KAÇ KALORİ?

Dünya nüfusunun büyük bölümü için temel besinler arasında gösterilen patatesin, kızartma ve haşlama şeklindeki pişirme yöntemleri sonrası kalorisinde farklılık gözlemlenir. Diyetkolik'te yer alan bilgilere göre 100 gram haşlanmış patates 86 kaloridir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

100 gram haşlanmış patatesin yüzde 91'i karbonhidrattan, yüzde 8'i proteinden, yüzde 1'i de yağdan oluşmaktadır. 

EVDE YAŞ PASTA NASIL YAPILIR?

ÜZÜM PEKMEZİ NASIL YAPILIR?

KEMİK SUYU NASIL YAPILIR?

CEVİZLİ KALBURABASTI NASIL YAPILIR?