Panna Scotta nasıl yapılır? 26 Ekim MasterChef 2021 Danilo şefin imza tabağı Panna Scotta tarifi

Panna Scotta tarifi, Danilo Zanna şefin özel bir tarifi. Merak edilen bu tarif, bu akşam MasterChef’te bireysel dokunulmazlık oyununda yapılması istendi. Oyun öncesinde Danilo şef imza  tabağı yemek için yarışmacılara tüm detayları ve püf noktaları anlattı. Bu çok özel yemek tarifini denemek isteyenler için Danilo şefin imza tabağı Panna Scotta tarifi, gerekli malzemeler haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2021 22:50
Değiştirme Tarihi: 26.10.2021 23:37

MasterChef Türkiye’de bu akşamın özel tarifi Danilo şefin imza tabağı Panna Scotta oldu. Danilo Zanna şef, 26 Ekim Salı günü oynanan bireysel dokunulmazlık oyunu öncesinde imza tabağı yemeğin detaylarını tek tek anlattı. Püf noktaları ve gerekli malzemeler ile Panna Scotta yapılışı, şefin detaylı anlatımı ile haberimizde. İşte Danilo şefin imza tabağı Panna Scotta tarifi…

PANNA SCOTTA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Malzemeler:

Mascarpone: 100 gr

Krema: 350 gr

Süt: 150 gr

Yaprak jelatin: 8 ad

Tuz: 3 gr

Porçini mantarı: 60 gr

Patates nişastası: 15 gr

Toz parmesan: 15 gr

Kızartmalık patates: 1 ad

Süslemek için: Bezelye filizi

Yuvarlak silikon kalıp: 1 ad

 

Sosu  için :

Kızılcık: 80 gr

Sumak: 30 gr

Tuz: 3 gr

Karabiber: 2 gr

İçme suyu: 30 cl

 

PANNA SCOTTA TARİFİ NASIL YAPILIR?

 

Öncelikli jelatini soğuk suda yumuşayana kadar bekletin.

 

Mascarpone, krema, süt, tuz bunları ocakta düşük ısıda kaynatın ardından jelatini süzerek kaynattığınız ürünün içine ekleyin jelatin içinde eriyene kadar karıştırıp süzgeçten geçirin.

 

Silikon yuvarlak kalıba dökerek soğuması için dolaba alın.

 

Porçinilerin yarısını çok ince olacak şekilde dilimleyerek bir tepsi ve yağlı kağıt üzerine koyarak 50 derecede kurutup sonrasında blender yardımı ile toz haline getirin.

 

Çıtır balon patatesler için patatesi soyduktan sonra slayzer veya mandolin yardımı ile 1 mm olacak şekilde dilimleyin aralarına fırça yardımı ile patates nişastası sürerek yuvarlak küçük kalıpla keserek 180 derecelik yağda balon olana kadar ve kıtır olana kadar kızartın çıktıktan sonra üzerine toz parmesanı dökerek karıştırın ve yapışmasını sağlayın.

 

Kızılcık sos için bütün malzemeleri bir küçük tencerede birleştirerek kısık ateşte pişirin sonrasında blender ile çekerek ince bir süzgeçten geçirin ve soğutun.

 

Tabaklamak içi Pannayı kalıptan çıkarıp tabağın ortasına yerleştirin üzerine havyarını koyun.

Kalan porçini mantarı tavada ikiye bölerek kızartın Pannanın yanına yerleştirin.

 

Balon patatesleri Pannanın etrafına yerleştirin ardından kızılcık sosunu noktalar halinde Pannanın etrafına yerleştirin.

 

Tabağın bir tarafına toz porçini serpiştirin.

 

Süslemek için üzerine bezelye filizlerini yerleştirin.

 

 

 

 

İlgili Sayfalar: Yemek