Nane limon nasıl yapılır?

Yüzyıllar boyu şifasıyla nam salmış bir bitki olan nane; mide rahatsızlıklarından soğuk algınlığına, sindirimden solunum problemlerine kadar birçok sağlık sorununa fayda sağlıyor. Sofraların baş tacı olan bitkiler arasında yer alan naneyi, limon ve balla bir araya getirdiğinizde ise etkisini iki kat artırıyor. Bizler de sizlerden sıkça gelen o soruya yanıt vermek istedik; ‘Nane limon nasıl yapılır?’ Buyurun birlikte bakalım…   

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2021 10:07
Değiştirme Tarihi: 06.07.2021 09:40
Nane limon nasıl yapılır?

Bitki çaylarının gerek insan ruhuna gerekse bedenine sağladığı faydalar saymakla bitmez desek mübalağa etmiş olmayız. Örneğin papatya ya da melisa çayı depresyona iyi gelirken, rezene ya da zencefil çayı mideyi rahatlatıcı maddeleri içinde barındırır. Dediğimiz gibi şifası bol olan bitki çayları özellikle kış mevsiminin de vazgeçilmezi. Soğuk kış günlerinde hastalıklardan koruma amacıyla tüketildiği gibi hastalık sürecinde de vücuda iyi gelirler. Bu yazıda ise nane limon çayı üzerinde duracağız. Tarifinden, yararlarına kadar bu şifa deposu çay ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlayacağız. Peki sayısız faydası olan nane limon çayı nasıl yapılır? İşte yanıtı…

 NANE LİMON ÇAYI FAYDALARI NELER? NEYE İYİ GELİR?

Yüzyıllardır şifalanmak için tüketilen nane limonun insan vücuduna sağladığı yararlara gelin birlikte göz atalım:

 • Güzelliğine düşkün bir bireyseniz, cildinize iyi gelir.
 • İçeriğindeki yüksek miktarda C vitaminiyle, vitamin ihtiyacınıza katkı sağlar.
 • Enerji problemi yaşıyorsanız, enerjinizi artırır.
 • Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Mideyi rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Öte yandan sindirimi de kolaylaştırır.
 • İçerisindeki mentol, zihnin yorgunluğunu alarak stresten uzak durmanızı sağlar.
 • Regl dönemindeki kadınların ağrısının dinmesine yardımcı olur.
 • Nefes açıcı ve rahatlatıcı etkisinin olduğu da bilinir.
 • Solunum problemlerini azalttığı da gözlemlenmiştir.

 

NANE LİMON ÇAYI NASIL YAPILIR?

Yukarıda sıraladığımız maddeleri okuduktan sonra eminiz ki, nane limon çayı içmek için sabırsızlandınız. Bu çayı hazırlaması da o kadar kolay ki. Düşünün, sayısız faydası olan bir çayı hazırlamak için sadece 10 dakikanızı ayırmanız yeterli.

İşte şifa niyetine nane limon çayı tarifi

Nane limon çayı hazırlamanın en büyük püf noktasını vererek başlayalım; çayınızı yaparken ocağın altını çok fazla açmayın, kısık ateşte demleme yapın. Bu püf noktasının faydasını da hemen açıklayalım; kısık ateşte demleyerek, nane ve limonun içindeki faydalı yağların suya güzelce geçmesini sağlamış olursunuz.

Püf noktasını verdikten sonra gelelim tarifimize. Öncelikle nane limon çayı için temin etmeniz gereken malzemeleri verelim:

 •  2 tatlı kaşığı kuru nane,
 •  1 dal taze nane yaprağı,
 •  1 tatlı kaşığı bal,
 •  Yarım limon,
 •  1 su bardağı su.

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra çayımızı yapmaya başlayabiliriz. Yarım limonu küçük küçük doğrayın. Naneleri, suyu ve doğradığınız limon parçalarını bir cezveye koyun. Yukarıda altını çizdiğimiz gibi ocağınızı kısık ateşte ayarlayın ve karışımınızı kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Kaynama gerçekleştikten sonra da bir fincana süzün. İçerisine balınızı da eklemeyi ihmal etmeyin. Servisini nasıl yapacağınız ise zevkinize ve isteğinize kalmış.

Haber ile ilgili metin girin!.

 NANE LİMON ZAYIFLATIR MI?

Nane limon çayı tarifini verdikten ve faydalarından bahsettikten sonra sizlerden sıkça gelen bir soruya da açıklık getirmek isteriz. O da, ‘nane limon zayıflatır mı?’ Özellikle kadınlar için önemli olan bu soruya vereceğimiz yanıt ise şu; Evet, yardımcı olur…

Naneyle ilgili yapılan araştırmalar göstermiştir ki, sağlığa faydası bol olan nane limon zayıflama sürecinde de etkili bir rol oynuyor. Metabolizma hızını artıran nane limon, bu sayede yağ yakımını da kolaylaştırıyor. Bir noktaya daha vurgu yapalım; nane çayını aç karnına tüketmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

 NANE LİMON ÇAYI ÖDEM ATTIRIR MI?

Vücutta meydana gelen sıvı tutulması olan ödem problemi, birçok insanın korkulu rüyası haline gelebiliyor. Büyük rahatsızlık verebilen ödem, fazla sıvının vücutta birikmesiyle oluşuyor. Özellikle kadınların çokça şikayet ettiği ödemi vücuttan atmak için pek çok yöntem var. Bunlardan biri de, bitki çayları. İşte nane, bu problemde de devreye giriyor. Çünkü ıhlamur katılarak hazırlanan nane çayı, vücuttaki ödemin dışarı atılması için birebir.

Ödem attıran çaylar arasında yer alan nane ve ıhlamur çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler ise şunlar: Yarım demet nane, yarım demet maydanoz, 1 limon, bir parka ıhlamur ve 1 litre su. 

Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak için bu malzemeleri temin ettikten sonra tüm bu malzemeleri suya koyarak kaynatın. Sonrasında süzerek bir kabın içine koyun. Tavsiyemiz, bu karışımı aç karnına günde 1 bardak tüketmeniz. 

Haber ile ilgili metin girin!.

 NANENİN İÇİNDEKİ VİTAMİNLER

İşte nanenin içeriği!

Naneden bu kadar bahsettikten sonra bu özel bitkinin içeriğindeki sırrın ne olduğunu açıklamadan da olmaz. Yani nanenin içinde ne var da, bu kadar sayısız fayda sağlıyor? C ve A vitamin deposu olan nanede ayrıca; kalsiyum, çinko, demir, folik asit, protein, potasyum ve demir de yüksek oranda bulunuyor. Öte yandan mentol, menton, fenoller, triperten, tanen ve flavonoidler de içeriğinde mevcut.

 

KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR?

 

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?