Mozaik pasta nasıl yapılır?

Mozaik pasta, hazırlanması kolay pasta çeşitlerinden biridir. Mozaik pasta, pişirilmeden hazırlanan bir tatlıdır. Kökeni, İtalya mutfağına dayanan mozaik pasta, kakao ve bisküvi ile yapılır. Yapımı kolay olan mozaik pasta tarifinin püf noktaları vardır. Pastanın içeriğinde pötibör bisküvi olmasına rağmen, farklı lezzetler katılarak zenginleştirilebilir. Görüntüsü ve lezzeti ile bu pastayı yapmak isteyenler için mozaik pasta tarifi, malzeme listesi ve püf noktası haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2021 19:47
Değiştirme Tarihi: 27.11.2021 19:47
Mozaik pasta nasıl yapılır?

Mozaik pasta, adını dışı kakao içi ufalanmış bisküviler dilimlendiğinde aldığı mozaik görüntüsünden alıyor. Pötibör bisküvi ile yapılan en leziz en kolay pasta, mozaik pastadır. Klasik mozaik pasta tarifi dışında farklı malzemeler ile farklı bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz. İşte mozaik pasta tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler ve püf noktası…

MOZAİK PASTA NASIL YAPILIR?

Petibör bisküvisini bir kap içerisinde elinizle kırarak parçalara ayırın. Parçaların orta boyutlarda olmasına dikkat edin. 100 gram tereyağını, kısık ateşte eritin.

Eriyen yağın içerisine uygun ölçülerde şeker, süt ve kakaoyu ekleyip karıştırın.

Önceden hazırladığınız bisküvi parçalarını ocaktaki karışımın içine atarak karıştırma işlemine devam edin.

Karışımı kelepçeli kek kalıbına aktarıp bastırın ve derin dondurucuda 3 saat bekletin.

Kremayı kaynatmadan ısıtın. Çikolatayı küçük parçalara ayırıp içine atın ve eriyinceye kadar karıştırın.

Pastayı kalıptan çıkardıktan sonra çikolata sosunu üzerine dökün. Antep fıstığını kenarlarına ve üzerine serpiştirin.

Mozaik pastayı çikolata sosu ile süsleyebilirsiniz.

Mozaik pastaya yeni aromalar karıştırmak için kuruyemiş ve meyveler ekleyerek içeriğini zenginleştirebilir, servis esnasında böğürtlen, çilek ve frambuaz sosları ile sunum yapabilirsiniz.

MOZAİK PASTA TARİFİ İÇİN MALZEMELER

100 gr tereyağı

1.5 çay bardağı toz şeker

1.5 çay bardağı süt

4 yemek kaşığı kakao

350 gr pötibör bisküvi

Mozaik Pasta üzeri için

150 gr bitter çikolata

1 çay bardağı krema

İri dövülmüş Antep fıstığı

MOZAİK PASTANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

En kolay pasta çeşitlerinden biri olan mozaik pastanın en önemli püf noktası, kullanılan yağın köpüklerini almaktan geçer. Eriyen tereyağının içerisine gerekli malzemeleri eklemeden önce bir kaşık yardımıyla yağdaki köpükleri alın.

Malzemeleri karıştırırken içerisine kuru meyce parçaları ya da portakal kabuğu rendesi ekleyerek tatlınızı daha da lezzetli hale getirebilirsiniz.

Malzemeleri karıştırırken alttan üste karıştırma yapmak bisküvilerin kırılmasını engelleyeceğinden yavaşça ve spatula ile alttan üste doğru yapılmalıdır.

Son olarak mozaik pastanızın üzerine dökeceğiniz sosu iyi ayarlamanız gerekmektedir. Sos için kullanacağınız çikolataları eritirken benmari yapabilirsiniz ya da tavada krema ile açarak da eritmeniz mümkün olacaktır.

1 Dilim Mozaik Pasta Kaç Kalori?

Standart malzemelerle hazırlanan 90 gramlık bir mozaik pasta yaklaşık 330 kaloridir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?