Moringa bitkisi nedir? Moringa bitkisi faydaları nelerdir? Moringa çayı nasıl demlenir?

Moringa bitkisi, bu akşam MasterChef yeni bölümle birlikte aranılan bir konu oldu. İçerdiği mineraller ve vitaminler nedeniyle sağlık açısından faydalıdır. Moringa çay formu en çok kullanılan şeklidir. Peki, moringa bitkisi nedir, faydaları nelerdir? Moringa çayı nasıl demlenir, nasıl kullanılır? Moringa otu zayıflatır mı? İşte moringa bitkisi hakkındaki bilgiler…

Yayınlanma Tarihi: 14.12.2021 22:36
Değiştirme Tarihi: 14.12.2021 22:36
Moringa bitkisi nedir? Moringa bitkisi faydaları nelerdir? Moringa çayı nasıl demlenir?

Moringa, Moringa oleifera ağacından elde edilen bir Hint bitkisidir. Cilt hastalıkları, diyabet ve enfeksiyonları tedavi etmek için binlerce yıldır eski bir Hint tıp sistemi olan Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Sağlıklı antioksidanlar ve biyoaktif bitki bileşikleri açısından çok zengindir.

Moringa bitkisi, Kuzey Hindistan’a özgü oldukça büyük bir ağaçtır. Ağacın hemen hemen tüm kısımları bitkisel ilaçlarda kullanılır.

MORİNGA VİTAMİN VE MİNERAL İÇERİĞİ

Moringa yaprağı birçok vitamin ve mineral bakımından mükemmel bir kaynaktır. Bir fincan taze, doğranmış yaprak (21 gram) şu besin içeriğine sahiptir:

Protein: 2 gram

B6 Vitamini: RDI’nın % 19’u

C Vitamini: RDI’nın % 12’si

Demir: RDI’nın % 11’i

Riboflavin (B2): RDI’nın % 11’i

A vitamini (beta-karoten): RDI’nın % 9’u

Magnezyum: RDI’nın % 8’i

Bazı ülkelerde, bitkinin kurutulmuş yaprakları ya toz ya da kapsül şeklinde, besin takviyesi olarak satılmaktadır. Yapraklara kıyasla, bitkinin kabuğu genellikle vitamin ve mineraller bakımından daha düşüktür.

Ancak, C vitamini açısından son derece zengindir. Bir fincan taze, dilimlenmiş moringa kabuğu (100 gram) günlük C vitamini ihtiyacının % 157’sini sağlar.

MORİNGA BİTKİSİ FAYDALARI

Moringa yaprağı, zengin bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Önemli miktarda A, C ve E vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum ve protein bakımından da zengindir.

Moringa yapraklarında, çiçeklerinde ve tohumlarında flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasarı ve iltihabi durumlarla savaşan moleküllerdir. Bir çalışmada yapraktan elde edilen besin takviyesinin  çiçek ve tohumlara göre daha yüksek antioksidan özellikler barındırdığı tespit edilmiştir.

İçerdiği yüksek A vitamini konsantrasyonu ile göz sağlığını korumada faydalıdır.

Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve kabızlık probleminin ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Metabolizmayı hızlandır ve vücutta yağ depolanmasını engeller. Ayrıca tokluk hissi de verir. Böylece sağlıklı zayıflama için faydalıdır.

Moringa yaprağı, doğal bir anti-aging yani yaşlanma karşıtı üründür. Düzenli olarak moringa çayı içenlerde cildin yaşlanması yavaşlar. Bu kişiler, daha güzel ve genç bir cilde sahip olurlar. Çayın olumlu etkileri saç ve tırnakta da gözle görülür şekilde fark edilir. Moringa tozu cilt maskesi şeklinde de kullanılabilir.

Moringa yaprağı tozu, vücut glikoz seviyelerini düşürmede ve diyabetik hastalardaki hücre hasarını azaltmada etkilidir. Düzenli kullanımda kan şekerini ve kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.

Kan kolesterol düzeyini düşürdüğünden kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruma sağlar.

Beyin fonksiyonlarının korunmasında da faydaları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur.

MORİNGA ÇAYI NEDİR?

En kısa tanımıyla moringa çayı, antioksidan özelliğinden dolayı vücutta biriken toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştıran, hızlandıran ve bununla birlikte kilo kaybetmenize yardımcı olan, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştıran bir bitki çayı olup, normal çay yerine kullanılabilmektedir.

Moringa çayı direkt olarak size kilo verdirmez. Bu çayı kullanırken spor yapmanız gerekiyor. Ayrıca beslenme alışkanlığınızı da değiştirerek yediklerinize dikkat etmeniz şart.

MORİNGA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Öncelikle günde 2 defa kullanılması önerilen bu çayı demlikte normal çay demler gibi demleyebileceğiniz gibi sadece 1 kişilikte demleyebilirsiniz.

Önceden kaynatılmış olan suyun içerisine 1 çay kaşığı moringa çayı eklendikten sonra yaklaşık olarak 4 dakika demlenmesini bekleyiniz. Çok erken içilmesi de çok fazla bekletildikten sonra içilmesi de tavsiye edilmiyor.

MORİNGA BİTKİSİ ZAYIFLATIR MI?

Moringa tozunun kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, bunun yağ oluşumunu azalttığını ve yağ parçalanmasını artırabildiğini göstermektedir.

Yine de, bu sonuçların insanlarda etkisi belirsizdir. Bugüne kadar hiçbir çalışma, moringa kullanımının doğrudan kilo kaybı üzerindeki etkilerini araştırmamıştır.

Çalışmalar çoğunlukla moringa gıda takviyelerinin diğer malzemelerle birlikte kullanılmasının etkilerini incelemiştir.

Örneğin; 8 haftalık bir çalışmada, aynı diyet ve egzersiz rejimi yapan obez insanlar arasında, moringa hapı, zerdeçal ve köri içeren 900 mg takviye alanlar 5 kg kaybetmişlerdir. Plasebo grubu 2 kg kaybetmiştir.

Yani moringa zayıflamayı sağlamıştır ama tek başına aynı etkiyi gösterip göstermeyeceği belli değildir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?