Mıhlama nasıl yapılır? 21 Eylül MasterChef 2020 Mıhlama (Kuymak) tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf noktası.

MasterChef 2020’nin bu akşamki yeni bölümünde kıyasıya rekabet ile geçen bir kaptanlık oyunu daha yerini kaptanlık düellosuna bıraktı ve iki takımın yeni kaptanları bir sonraki dokunulmazlık oyununda avantaj elde etmek için kıran kırana bir mücadele verdi. 21 Eylül MasterChef 2020’nin 60. yeni bölümünde takım kaptanlarından istenen Mıhlama nasıl yapılır? Mıhlama (kuymak) malzemeleri nelerdir? Mıhlama yapımının püf noktası nedir? İşte detaylar…

Yayınlanma Tarihi: 21.09.2020 23:13
Değiştirme Tarihi: 21.09.2020 23:13
Mıhlama nasıl yapılır? 21 Eylül MasterChef 2020 Mıhlama (Kuymak) tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf noktası.

MasterChef 2020’de Karadeniz rüzgârları esti ve kaptanlık düellosunda karşı karşıya gelen yeni takım kaptanları muhlama yapabilmek için kıran kırana bir mücadele verdi. Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden olan, sofraların en dikkat çeken yemeklerinden “mıhlama (kuymak) nasıl yapılır?” sorusu ise yarışmanın sıkı takipçileri tarafından sorgulanmaya başladı. İşte, mıhlama tarifi, malzemeleri ve püf noktası…

Mıhlama İçin Gerekli Malzemeler:

4 yemek kaşığı tereyağı

4 yemek kaşığı mısır unu

2 su bardağı su

300 gram Trabzon peyniri

Mıhlama Tarifinin Püf Noktası Nedir?

İnce çekilmiş ve taze mısır unu yanı sıra; kazeini (süt köpüğü) alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanmanız muhlamanın tadını arttıracaktır.

Mıhlama Tarifinin İncelikleri...

Muhlama yaparken su yerine süt kullanmayı tercih edebilir; Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil peyniri de kullanabilirsiniz.

Mıhlama(Kuymak) Nasıl Yapılır?

Tereyağını sahana aktarın ve sık ateşte fokurdayana kadar eritin, üzerine azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın. Mısır unu renk aldığında suyu ilave edin. Ardından, kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini ekleyip, karıştırın.

Muhlamayı aralarda karıştırarak kısık ateşte pişirin, tereyağı üzerine çıkıp, renk aldığında ocaktan aldığınız muhlamayı bekletmeden sıcak olarak ikram edin, muhlamayı sıcak ikram etmeniz tereyağın donmaması hususunda önemli bir nokta olacaktır.