Mehmet Şefin özel tarifi “Surf and Turf” nasıl yapılır? 1 Ekim MasterChef 2020 Surf and Turf tarifi

Surf and Turf nedir, nasıl yapılır merak ediliyor. Bu akşam, MasterChef Türkiye’de bireysel dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan Surf and Turf yapılması istendi. MasterChef 2020 izleyicileri de Surf and Turf ne demek, nasıl yapılır araştırmaya başladılar. Mehmet şefin özel tarifi ile Surf and Turf tarifini haberimizde bulabilir, sizler de evinizde deneyebilirsiniz. Peki, Surf and Turf nasıl yapılır? İşte 1 Ekim 2020 MasterChef yemekler, Surf anf Turf tarifi, malzemeleri…

Yayınlanma Tarihi: 01.10.2020 22:32
Değiştirme Tarihi: 01.10.2020 22:32
Mehmet Şefin özel tarifi “Surf and Turf” nasıl yapılır? 1 Ekim MasterChef 2020 Surf and Turf tarifi

Bu akşam MasterChef Türkiye’de bireysel dokunulmazlığı izleyen herkes "surf and turf nasıl yapılır acaba?" demekten kendini alamadı. Mehmet şefin ince dokunuşları farklı Surf and Turf tarifi, bir yarışmacıya dokunulmazlık kazandıracaktı. Bu yüzden bugün surf and turf nedir, nasıl yapılır tüm detaylarıyla haberimizde derledik. İşte MasterChef Surf And Turf tarifi, malzemeleri, püf noktası…

SURF AND TURF NEDİR?

Deniz ürünleri ve kırmızı etin belirli bir lezzet bütünlüğü dahilinde aynı tabakta buluşmasına "surf and turf" deniyor. Genel olarak bonfile ve karides ikilisinin bir araya getirilmesiyle oluşturulsa da farklı deniz ürünleri ve kırmızı et çeşitleri kullanılarak da farklı surf and turf'ler hazırlanabiliyor.

SURF AND TURF TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Jumbo Karides 300 gr

Sarımsak 4 diş

Biberiye 20 g

Soya Sos 20 g

Balık sos 6 g

Siriracha sos 10 g

Tereyağı 80 g

Un 60 g

Krema 100 ml

Mürekkep Balığı Mürekkebi 5gr

Kinoa 100gr

Zeytinyağı 15 ml

Tuz

Beyaz biber

Limon 3 adet

Tereyağı 100 g

Bonfile 120 g

Bal 15 g

Hardal 5 gr

Karabiber

Tuz

Arpacık Soğan 5 adet

Kapari 50 g

Havuç 6 adet

Patates 1 adet

Anason 2 adet

Oyster sos 50 ml

SURF AND TURF NASIL YAPILIR?

Karideslerimizden bir tanesinin kafası ve kuyruğu kalacak şekilde kabuklarını alarak temizleyin.

Geri kalan karideslerimizin bütün kabuk kısımlarını alın, derin bir tencerede kabuklar, sarımsak, biberiye, soya sos, balık sos ve siriracha ile kavurarak terletin ardından 600 ml su ekleyin 30 dk pişirin.

Pişen kabuklu karışımı blenderdan geçirin ve süzün. Tereyağı ve unu tavada kavurun üzerine kremayı ekleyip elde ettiğimiz karides bisk ile birleştirin sosunuz hazır.

Patates ve havucu soyun tencerede anason ile birlikte kaynamaya bırakın.

Kinoaları 10 dk haşlamaya bırakın. Haşlanınca tuz, limon, zeytinyağı ve beyaz biber ile lezzetlendirin.

Bal, hardal, karabiber ve tuzdan bir karışım elde edin, elde ettiğimiz karışım ile etinizi kaplayın pişme noktasına kadar dinlendirin.

Arpacık soğanı ikiye bölün büyük olan kabuklarını ayırın, düz bir tavada hafif yağda soteleyin tuz ve biber ile lezzetlendirin kenara ayırın.

Oyster sosu bal ile karıştırıp su ile inceltip tavada kısık ateşte kıvam verin.

Mürekkep ve bir çay kaşığı balı su ile çırpın kıvamını inceltip sürülebilir şekilde bırakın.

Haşlanan patatesleri ve havucu blenderden geçirerek pürüzsüz bir kıvam alana kadar hafif tereyağı, tuz ve karabiber ile tatlandırın.

Etinizi tereyağında mantolayarak pişirin, ayırdığınız kafalı karidesi de tereyağında mantolayarak pişirin üzerine kafası ve kuyruğu kendi renginde kalacak şekilde mürekkepli karışımı sürün ardından kinoa ile kaplayın. Tabağınızı seçin pişirdiğiniz ürünleri altta et, üzerinde karides yanında havuç püresi, arpacık soğan içinde oyster sos, ve bisk olacak şekilde kombine edip servise hazırlayın.

AFİYET OLSUN