Mehmet şefin imza tabağı Istakoz Mousse nasıl yapılır? 19 Aralık MasterChef 2020 Istakoz Mousse tarifi

MasterChef Türkiye’de son eleme adayını belirleyecek oyunda yarışmacılardan Mehmet şefin özel tarifi oldu. Istakoz Mousse isimli bu yemeğin nasıl yapılacağını, püf noktalarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları Mehmet şef anlattı. Evinizde denemeniz için Mehmet şefin videolu anlatımı ile Istakoz Mousse tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 19.12.2020 23:08
Değiştirme Tarihi: 19.12.2020 23:53

Ekranların sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye 2020’nin son bölümünde Emir ile Özgül arasında düello yapıldı. Son eleme adayını, sezonun ilk çeyrek finalistini belirleyecek oyunda yapılması istenen yemek Mehmet şefin imza tabağı Istakoz Mousse oldu. Mehmet şef, yarışmacılara özel tarifinin detaylarını oyun öncesinde tek tek anlattı. İşte 19 Aralık MasterChef 2020 Mehmet şefin imza tabağı Istakoz Mousse tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

ISTAKOZ MOUSSE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 ıstakoz kuyruğu

1 adet soğan

1 adet sarımsak

2 adet defneyaprağı

3dal tarhun

1 adet yıldız anason

1 adet limon

Tuz

1 PK mascarpone

1 paket siniklav

3 dal tarhun

1 adet lime

Tuz

25 yumurta

250 Gr un

25 Gr semolina

2 adet lime

1 adet salatalık

1 adet limon

10 Gr elma sirkesi

Tuz

100 ml zeytinyağı

2 adet yaprak jelatin

Latin yaprağı

Kanlı kuzu kulağı

Siniklav

ISTAKOZ MOUSSE TARİFİ NASIL YAPILIR?

Istakoz kuyruğumuzu ürü soğan, sarımsak, defne yaprağı, tarhun, yıldız anason, limon ve tuz ile haşlıyoruz.

Haşlanan kuyruğumuzu mascarpone peyniri, şiniklav, tarhun, lime ve tuz ile bıçaktan geçirip bir Mus kıvamına getiriyoruz.

Makarna hamuru için 25 adet yumurta 250 g un 250 Gr semolinayi sert bir hamur kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Makarna makinesinde inceltip kalıp üzerinde silindir şeklinde pişiriyoruz. Yuvarlak deliklerini açıp soğumaya alıyoruz.

Sosumuz için jelatinlerimizi benmaride eritiyoruz. Salatalık, limon suyu, lime suyu, elma sirkesi, lime kabuğu, tuz ve zeytinyağını blenderda çekiyoruz, erittiğimiz jelatin ile çırpmaya devam ederken bağlıyoruz ve kıvam almasını sağlıyoruz.

Yaptığımız ıstakoz harcını makarnamızın içine dolduruyoruz etrafına sosunu koyup yapraklar ile süslüyoruz servise hazır.

AFİYET OLSUN.