Mehmet şefin imza tabağı “Dana Yanağı” nasıl yapılır? 21 Aralık MasterChef 2020 dana yanağı tarifi

MasterChef Türkiye’de çeyrek final mücadelesi başladı. Bu akşamın üçüncü oyununda Mehmet şefin imza tabağı “Dana Yanağı” yarışmacılardan yapılması istendi. Oyun öncesinde Mehmet şef, dana yanağı tarifi ile birlikte püf noktalarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Bu nefis yemeği evinizde denemek isterseniz Mehmet şefin videolu anlatımı ile Dana Yanağı tarifi, gerekli malzemeler listesi haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 22.12.2020 00:32
Değiştirme Tarihi: 22.12.2020 00:32
Mehmet şefin imza tabağı “Dana Yanağı” nasıl yapılır? 21 Aralık MasterChef 2020 dana yanağı tarifi

Ekranların sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye 2020’de bu akşam final haftası heyecanı yaşandı. Bu akşamın final oyununda yarışmacılardan yapılması istenen yemek Mehmet şefin özel tarifi olan Dana Yanağı oldu. Mehmet şefin püf noktalarını tek tek anlattığı Dana Yanağı tarifi, gerekli malzemeler ve yapılışı haberimizde. Peki, Dana Yanağı nasıl yapılır?

DANA YANAĞI TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Dana yanağı 1 adet

Kuru soğan 1 adet

Havuç 1 adet

Kereviz sapı 1 dal

Sarımsak 2 âdet

Limon 1 adet

Defne yaprağı 2 adet

Biberiye 1 dal

Beyaz sirkesi 30 ml

Et suyu 2 şişe

Tuz

Şeker

Salça 30 gr

Büyük boy patates 2 adet

Krema 1 PK

Taze kekik

Taze biberiye

Tuz

Tereyağı

Pırasa 2 dal

Kereviz yaprağı

Şampiyon mantar

Kültür mantarı 4 adet

Un 30 Gr

Tuz

Limon suyu

DANA YANAĞI NASIL YAPILIR?

Öncelikle dana yanağımızın sinirlerini ve fazlalıklarını ayıklıyoruz tencerede mühürlüyoruz. Ardından tenceremizde Kuru soğan, havuç, kereviz sapı, sarımsak, defneyaprağı ve biberiyeyi kavuruyoruz. Limon suyu, Beyaz sirke, et suyu, Tuz ve şeker ile pişirmeye bırakıyoruz.

Patateslerimizi soyuyoruz mandolin yardımı ile ince cipsler haline getiriyoruz. Krema ve taze baharatlarımızla bir karışım elde ediyoruz. Patatesleri bununla harmanlayıp yağlı kağıt serilmiş kalıba dizmeye başlıyoruz.

Dizme işlemi bittikten sonra üzerine bir agarlik bırakarak dolapta yada cheller da şekil almasını sağlıyoruz. 180 derece fırında 25 dk pişiriyoruz. Pişince kalıp ile tekrar dondurucuya koyup şekil sabitlenince kalıptan çıkarıp porsiyonluyoruz.

Mantarlarımızı şeklini verip un, tuz ve limon sulu karışımda bekletiyoruz.

Etlerimiz pişince altında kalan pişme sıvısını bir miktar salça ile kıvam verip süzdükten sonra soğuk tereyağı ile parlak bir sos haline getiriyoruz.

Etlerimizi porsiyonluyoruz, kestiğimiz patates bloklarımızı tereyağında dışı altın sarısı olana kadar kızartıp, etler sos ve kurutulmuş pırasa ve kereviz yaprağı ile servis ediyoruz.  AFİYET OLSUN.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?