Makouda nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Makouda tarifi, malzemeleri ve yapılışı

Makouda nasıl yapılır sorusunun yanıtı, Fas sokak lezzetlerini denemek isteyen binlerce kişi tarafından sorgulanan ve merak edilen tarifler arasında yer alıyor. Türk kültüründeki sokak lezzetlerine benzeyen Makouda, yağda kızartılmış patates köfteleri ve bol baharatlı harissa sosuna batırıp yeniyor. Peki, Makouda nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Makouda tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2021 20:44
Değiştirme Tarihi: 02.09.2021 20:44
Makouda nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Makouda tarifi, malzemeleri ve yapılışı

Fas’ın sokak yemekleri arasında en meşhur lezzetler arasında yer alan Makouda’nın tarifi ve malzemeleri vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Evlerinde ilk kez Makouda yapmayı deneyecek olan vatandaşlara, bu lezzetin yanına bir de Harissa çorbası yapması tavsiye edilmektedir. Çünkü Makouda Fas’ta harissa çorbasının içine batırılarak yenmektedir. Peki, Makouda nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Makouda tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Makouda malzemeleri

4 patates

1 yumurta

1 yemek kaşığı zerdeçal

1 çorba kaşığı kimyon

Çekilmiş karabiber

Tuz

Hamuru beyaz buğday unu

Ayçiçek yağı

Makouda tarifi nasıl yapılır?

Bu makoudaya ana malzemeyi patates hazırlayarak başladık. Onları soyuyoruz, ama hepsini bir bütün olarak bırakıyoruz, tüm özelliklerini korumaları böyle. Acelemiz varsa, onları daha hızlı kesmek için kesebiliriz. Onları az miktarda su ve tuzla kaynatın. Onları mikrodalgada eşit derecede iyi yapabilirler ve patateslerin büyüklüğüne bağlı olarak 10 dakikada hazırlar.

Patatesler pişirildiğinde, ocaktan alın ve süzün. Bir çeşit püre hazırlamaya başlamak için onları doğrudan bir kâseye koyacağız. Çatal yardımıyla homojen bir kitle oluşana kadar onları eziyoruz.

Bu makoudalara tutarlılık kazandırmak için, yumurtlamaması için biraz temperlendikten sonra bütün bir yumurta koyacağız . Mükemmel bir şekilde bütünleşene kadar patates püresi ile iyice karıştırın. Ayrıca biraz tuz ekledik.

Bu hamurun içine türlerin dahil edilmesinin zamanı gelmiştir, bu geleneksel yemek genellikle zerdeçal ve kimyon içerir. Bu lezzetleri ilk defa deniyorsanız, alışmak için yarım kaşık koyun.

Tüm malzemelere sahip olduktan sonra, elle yaklaşık 5 santimetre çapında bir miktar top oluşturacağız . Hepimiz aynı boyda olmakla ilgileniyoruz, aynı anda yemek yapabilmek için aceleci olmamak ve azar azar yapmak önemlidir.

Kroketleri un ile aşırı pişirin ve bol miktarda sıcak yağda kızartın . Altın olmak için birkaç dakikaya ihtiyaçları olacak. Normalde bu yemek bir miktar çekirdeksiz zeytin ve antre olarak biraz pide ekmeği ile servis edilir.