Levrek marin tarifi! 7 Ağustos Masterchef 2020 Levrek marin nasıl yapılır? Hangi bıçak kullanılır?

Levrek marin nasıl yapılır? MasterChef Türkiye yeni bölümde sezonun ana kadrosunu oluşturacak yarışmacıları seçilmesine devam ediliyor. Bu akşam ekrana gelecek 18. Bölümde MasterChef’te Levrek marin yapılması isteniyor. Somer şefin “Bakalım kaç tanesi doğru bıçak kullanacak?” sözleri merak uyandırıyor? Peki, Levrek marin nasıl yapılır? Levrek açılırken hangi bıçağı kullanmak gerekir? Levrek marin tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Levrek marin tarifi püf noktası nedir? İşte 7 Ağustos 2020 MasterChef Türkiye Levrek marin tarifi...
Yayınlanma Tarihi: 07.08.2020 22:49
Değiştirme Tarihi: 07.08.2020 22:49
Levrek marin tarifi! 7 Ağustos Masterchef 2020 Levrek marin nasıl yapılır? Hangi bıçak kullanılır?

Levrek marin, balık yemeyi sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir tarif. Aroması ve ağızda dağılan yumuşacık kıvamı ile nefis bir balık yemeği tarifi, Levrek marin tarifi. MasterChef Türkiye’nin bu akşam ekrana gelecek bölümünde çıkması ile birlikte Levrek marin nasıl yapılır, Levrek marin yapılırken hangi bıçak kullanılmalı, hangi malzemeler gerekli araştırılmaya başlandı. İşte enfes bir Levrek marin yapmanız için gereken malzemeler ve Levrek marin yapılışı…

LEVREK MARİN TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

·  2 adet levrek fileto

·  1,5 adet lime suyu(yoksa limon)

·  1 adet lime kabuğunun rendesi

·  1/2 adet portakal kabuğu rendesi

·  1 adet portakal suyu

·  1 yemek kaşığı taneli hardal

·  1 adet soğan

·  1 tatlı kaşığı tane karabiber

·  1 tatlı kaşığı tuz

·  1 yemek kaşığı şeker

·  3 yemek kaşığı zeytinyağı

·  1 adet defneyaprağı

LEVREK MARİN NASIL YAPILIR?

Levrekleri derisiz fileto olarak alın. Kılçıklarını temizleyin. Uzun ince doğrayın.

Soğanı ince uzun doğrayın ve bolca tuz ile ovalayın. Üzerine bol soğuk su ilave edip 1 saat bekletin. Yıkayıp soğanı süzün.

Sos için lime ve portakal suyunu, hardal ve zeytinyağını, kabukları, tuz ve şekeri karıştırın.

Sosun mutlaka tadına bakın damak zevkinize daha fazla asit, tuz veya şeker gerekirse ilave edin.

Levreklere sosu dökün. Soğan, tane karabiber ve defne yaprağı da ilave edip 1 gece buzdolabında kapağı kapalı kapta marine edin.

Servisten önce sosun yarısını süzün. Levrekleri uzun ince kesin. Çok sulu sevenler varsa süzme yenilir. Taze nane ve kapari ile servis edin.

LEVREK AÇARKEN VE TEMİZLERKEN HANGİ BIÇAK KULLANILIR?

Levrek gibi büyük balıkları temizlerken ve açarken kullanılacak bıçak dikkatli seçilmelidir. Fileto haline getirmek istiyorsanız balığı ilk olarak düzgün bıçağınız olması gerekir. Levrek fileto için seçilecek bıçak ise ince uzun fileto bıçağıdır. Ayrıca bıçağınızın keskin olması, balığın israf edilmeden ve düzgün bir şekilde kesmeniz açısından önemlidir.

Haber ile ilgili metin girin!.

LEVREK FİLETO YAPIMI

Levrek fileto yapmak için ilk olarak balığın pulları temizlenmeli. Bunun için hangi elinizi kullanıyorsanız bıçak o elde iken diğer el ile de kuyruğu tutmanız gerekir. Pulları kuyruktan kafaya doğru temizledikten sonra bol suyla durulayın ve pul kalıp kalmadığını kontrol edin.

Haber ile ilgili metin girin!.

Pulların temizlenmesi sonrasında balığın karnını yine kuyruktan kafaya doğru dikkatle kesin. Bunu yaparken balığın iç organlarını kesmemeye dikkat edin. İç organları ve balığın solungacını temizleyip çıkardıktan sonra bir kez daha suyun altına tutun ve durulayın.

Haber ile ilgili metin girin!.

Devamında balığın boynunu kemiğe kadar kesin. Sonra kestiğiniz yerden kemiğe dayalı bir biçimde kafadan kuyruğa doğru kesin ve bu işlemi tek bir seferde yapmaya çalışın. Balığın arka tarafındaki eti de bu şekilde keserek diğer filetoyu da alın. Kılçıkları balık cımbızı ile ayıklayın. Kan, zar, kemik parçalarını da bıçak yardımıyla temizledikten sonra levrek filetonuz hazır.

Haber ile ilgili metin girin!.