Levrek Marin nasıl yapılır? 22 Eylül MasterChef 2020 Levrek Marin tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf noktası

MasterChef 2020’de bu akşam bir dokunulmazlık oyunu daha geride kalırken, yarışmacılardan bu akşam istenen “salaş balıkçı” konsepti güne damgasını vurdu. İki takımın birbirinden farklı lezzetler çıkarmak için verdiği mücadelenin sonunda ise, yarışmanın sıkı takipçileri günün en merak edilen tabaklarından biri olan levrek marinin tarifini ve yapılışı sorgulanmaya başladı. Peki, 22 Eylül Salı günü dokunulmazlık oyununun öne çıkan lezzetlerinden levrek marin nasıl yapılır? İşte, levrek marin malzemeleri, yapılışı ve tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2020 19:22
Değiştirme Tarihi: 22.09.2020 20:54
Levrek Marin nasıl yapılır? 22 Eylül MasterChef 2020 Levrek Marin tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf noktası

MasterChef 2020’nin en heyecanlı oyunlarından biri olan dokunulmazlık oyunu, yarışmacıların kaderini belirlemeye devam ediyor. Bu akşam ekrana gelen dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan istenen salaş balıkçı konsepti, birbirinden farklı lezzetleri ekrana getirdi ve ortaya renkli görüntüler çıkmasına sebep oldu. Peki, 22 Eylül levrek marin nasıl yapılır? Levrek marin malzemeleri nelerdir? Haberimizde…

Levrek Marin İçin Malzemeler:

2 adet levrek fileto

1,5 adet lime suyu (eğer lime yoksa limon da kullabilirsiniz)

1 adet lime kabuğunun rendesi

Yarım portakal kabuğu rendesi

1 adet portakal suyu

1 yemek kaşığı taneli hardal

1 adet soğan

1 tatlı kaşığı tane karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı şeker

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 adet defne yaprağı

Levrek MarinNasıl Yapılır?

Levrekleri derisiz fileto olarak alın ve kılçıklarını temizleyin. Levreklerinizi uzun ince; soğanı ince uzun doğrayın ve bol tuz ile ovalayın. Üzerine bol soğuk su ilave edip 1 saat bekletin ve yıkayıp soğanı süzün.

Sos için:

Lime ve portakal suyunu, hardal ve zeytinyağını, kabukları, tuz ve şekeri karıştırın. Sosun mutlaka tadına bakın damak zevkinize daha fazla asit, tuz veya şeker gerekirse ilave edin.

Sosu, levreklerin üzerine dökün. Soğan, tane karabiber ve defne yaprağı da ilave edip 1 gece buzdolabında kapağı kapalı kapta marine edin.

Servisten önce sosun yarısını süzün. Levrekleri uzun ince kesin.

Servis Önerisi: Çok sulu sevenler varsa süzmeden sunulabilir.

Taze nane ve kapari ile de servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.