Leblebi helvası nasıl yapılır? 21 Eylül MasterChef 2021 leblebi helvası tarifi, malzemeler ve püf noktası

Leblebi helvası tarifi, bu akşamın MasterChef yemek tariflerinden birisi. Osmanlı mutfağından günümüze ulaşan bu nefis lezzeti evinizde kolayca yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler, püf noktası ve pratik leblebi helvası tarifi haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 21.09.2021 20:45
Değiştirme Tarihi: 21.09.2021 21:00
Leblebi helvası nasıl yapılır? 21 Eylül MasterChef 2021 leblebi helvası tarifi, malzemeler ve püf noktası

Leblebi helvası nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyunu yemeklerinden biri de leblebi helvası oldu. Osmanlı Saray Mutfağından bir örnek olan helvayı yapmak isteyen izleyiciler tarifini araştırıyor. İşte 21 Eylül MasterChef 2021 leblebi helvası tarifi, malzemeler ve püf noktası…

LEBLEBİ HELVASI İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

1 su bardağı tepeleme leblebi tozu ( Yaklaşık 1 su bardağı leblebiyi robotta çekerek bunu elde edebilirsiniz )

100 gram tereyağı ( Dilerseniz yarı yarıya sıvı yağla birlikte kullanabilirsiniz )

1 su bardağı toz şeker

1,5 su bardağı süt

Üzerine koymak için toz tarçın

LEBLEBİ HELVASI NASIL YAPILIR?

Bu helvayı hazırlamak için, önce tereyağını derin bir tavanın içinde eritin. Tavanın dibi yapışmayan teflon gibi malzemeden olsun. Çünkü leblebi tozunu kavururken dibine yapışmasın.

Eriyen yağın içine leblebi tozunu ilave edin ve ağır ateşte kavurmaya başlayın. Leblebi tozu hafif kavrulduktan sonra, bunun üzerine toz şekeri ve sütü ilave edin. Bu arada malzemeleri hızlı bir şekilde karıştırın. Bunların topaklanmasına izin vermeyin.

Malzemenin hepsi toparlandıktan sonra, helvanın 3-4 dakika kadar pişmesini sağlayın. Daha sonra ocağın altını kapatın.

Leblebi helvası ılınınca, bunu kalıpla ya da elinizle sıkarak şekillendirin.

Arzu edenler leblebi ununu kavururken içine ceviz, badem, dolmalık fıstık gibi malzemeler ilave ederek, helvayı zenginleştirebilir.

Helvayı şekillendirirken, elinizi yakmayacak kadar ılınmasını bekleyin. Bunu elinizle bastırarak, dilediğiniz kalıpla şekil verebilirsiniz. Daha sonra servis tabaklarına alarak, üzerlerine biraz toz tarçın gezdirerek, konuklarınıza leblebi helvasını ikram edebilirsiniz.