Kuzu küşleme nasıl yapılır? 22 Ağustos MasterChef Türkiye Kuzu küşleme tarifi

Kuzu küşleme nasıl yapılır? MasterChef Türkiye’de bu akşam üçüncü dokunulmazlık oyununda Kuzu küşleme menüdeki ana yemekti. Küşleme, hayvanın en yumuşak yeri olup bir kuzuda sadece iki tane bulunur. Kuzunun en değerli kısmı olan küşleme, hayvanın neresinde bulunur? Kuzu küşleme nasıl yapılır? Kuzu küşleme tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Kuzu küşleme tarifi püf noktası nedir? İşte 22 Ağustos 2020 MasterChef Türkiye Kuzu küşleme tarifi için malzemeler….
Yayınlanma Tarihi: 22.08.2020 21:28
Değiştirme Tarihi: 22.08.2020 21:28
Kuzu küşleme nasıl yapılır? 22 Ağustos MasterChef Türkiye Kuzu küşleme tarifi

Kuzu küşleme tarifi, MasterChef Türkiye’de 3. dokunulmazlık oyununda takımlardan istenmesi ile araştırılmaya başlandı. Bir kuzuda sadece iki tane olması nedeniyle değerli olan küşleme ile yapabileceğiniz nefis bir tarif hazırladık. Kuzu küşleme yapılırken dikkat edilmesi gerekenler, püf noktası ve pişirme yöntemi haberimizde. İşte nefis Kuzu küşleme tarifi ve gerekli malzemeler…

KUZU KÜŞLEME NASIL YAPILIR?

Küşleme, kuzudan yağsız ve sinirsiz olarak çıkarılır. Son derece yumuşak olan küşlemenin, herhangi bir terbiye, sos ya da marinasyon işlemi gerektirmez. Bu nedenle hafif tuzlanarak mangal veya ızgarada pişirilmesi tavsiye edilir. Kuzu küşleme için ideal pişme miktarı orta derecedir.

Kuzu Küşleme, doğal olarak yumuşak ve kendinden lezzetli bir et olduğundan çeşitli baharat veya karışımlar kullanmaya gerek kalmaz. Doğru pişirme yöntemi uygulandığında çok lezzetli ve ağızda dağılan, yumuşak dokuya sahip bir et elde edilir.

PATLICAN BEĞENDİ TARİFİ

4 adet patlıcan

100 gram kıyma

3 adet domates

7-8 adet biber

1 yemek kaşığı un

1 su bardağı süt

1 çorba kasesi kaşar rendesi

PATLICAN BEĞENDİ TARİFİ YAPILIŞI

Patlıcanlarımızı közlüyoruz o sırada kıymayı az bir zeytinyağı ile kavuruyoruz.

Ardından biberleri ekleyip kavuruyoruz biberler tamamen piştiğinde domateslerimizi de ekliyoruz ve soteliyoruz, isteğe göre baharat eklenebilir.

Közlediğimiz patlıcanları iri iri doğruyoruz, bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağ eğleyip eritiyoruz, içerisine 1 yemek kaşığı un koyarak un kokusu çıkana kadar kavuruyoruz, fazla pembeleştirmeyiniz (ben tam buğday unu kullanıyorum)

1 bardak sütü ekleyip bırakmadan karıştırmaya devam ediyoruz, o sırada patlıcanlarımızı içine ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz.

Patlıcanlar da sosun ısısını aldığında içine kasar rendesini döküp az biraz tuz serpiyoruz ve kaşarlar iyice eriyene kadar karıştırarak pişiriyoruz.

Beğendisini taban olarak yayıp üzerine sotemizi ekliyoruz