Kuzu İncik nasıl yapılır? MasterChef incik tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

İncik tarifi, MasterChef Türkiye'nin ekranlara gelen yeni bölümünün ardından merak edilip araştırılmaya başlandı. Danilo Şef'in imza yemeği olan Kuzu İncik'in tarifini, gerekli malzemelerini ve püf noktasını sizler için hazırladık.

Yayınlanma Tarihi: 17.10.2021 22:40
Değiştirme Tarihi: 17.10.2021 22:40
Kuzu İncik nasıl yapılır? MasterChef incik tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Kuzu İncik tarifi, misafirlerine ya da sevdiklerinize sunum yapmanız için tercih edilebilecek son derece güzel bir yemek. MasterChef Türkiye'nin sevilen şefi Danilo Zanna'nın imza yemeği olan bu yemek, İtalyan mutfağının lezzetinin sofralarınıza getirecek.

KUZU İNCİK İÇİN MALZEMELER

*Kuzu İncik
*Zeytinyağ

Üzerine sürmek için

*Worchestire Sos
*Bal
*Soya Sos

Polenta için Malzemeler

*Polenta
*Sıcak Su
*Tereyağ
*Parmesan

Sosu için gerekli malzemeler

*Et Suyu
*Soğan
*Havuç
*Pırasa
*Defne Yaprağı
*Nişasta

MASTERCHEF KUZU İNCİK POLENTA NASIL YAPILIR TARİFİ

Kuzu inciklerin kemik bağlarını bıçak yardımı ile koparıp, elimiz ile aşşağı doğru çekerek top haline getiriyoruz. Bu şekli aldıktan sonra haşlıyoruz.

Kuzu incik haşlanırken; sıcak suya polentadan dökerek yavaş yavaş karıştırmaya başlıyoruz. Polentaya tuz ekliyoruz. Püre kıvamını aldığında parmesan ve tereyağ ile bağlıyoruz.

Sosu için: Soğan, havuç ve pırasayı kavuruyoruz, üstüne et suyunu döküyoruz 1 adet defne yaprağı koyarak kaynatmaya bırakıyoruz. Et suyu kendini çekmeye başlayınca nişasta ile bağlayarak sos kıvamına getiriyoruz.

Tabağa önce polenta püresini koyuyoruz üzerine kuzu incik'i yerleştiriyoruz. Onun üzerine sosumuzu dökerek servis ediyoruz.

İlgili Sayfalar: Yemek