Kuzu incik nasıl yapılır? 1 Eylül MasterChef 2020 Danilo Şef’in kuzu incik tarifi, malzemeleri, püf noktası!

Türk mutfağına özgü bir yemek olan kuzu incik tarifi, sofralarında misafirlerine eşsiz bir lezzet tattırmak isteyen vatandaşlar sorgulanan ve merak edilen yemekler arasında yer alıyor. MasterChef’te Danilo Şef’in imza yemekleri arasında yer alan kuzu incik tarifi ve malzemelerini sizler için derledik. Peki, Kuzu incik nasıl yapılır? 1 Eylül MasterChef 2020 Danilo Şef’in kuzu incik tarifi ve malzemeleri sizlerle!

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2020 22:22
Değiştirme Tarihi: 01.09.2020 22:22
Kuzu incik nasıl yapılır? 1 Eylül MasterChef 2020 Danilo Şef’in kuzu incik tarifi, malzemeleri, püf noktası!

Kuzunun en lezzetli yerlerinden biri olan incikle, oldukça lezzetli ve eşsiz yemekler yapabilirsiniz. Türk mutfağında oldukça kullanılan lezzetler arasında yer alan kuzu incik tarifi ve malzemelerini sizler için hazırladık. Peki, Kuzu incik nasıl yapılır?1 Eylül MasterChef 2020 Danilo Şef’in kuzu incik tarifi ve malzemeleri haberimizde...

Kuzu incik malzemeleri:

3 tane kuzu incik

2 çorba kaşığı zeytinyağı

5 adet tane hallinde karabiber

1 adet soğan

1 çorba kaşığı limon

Dilediğiniz miktarda tuz

Kzu İncik Hazırlanışı:

Kuzu incik doğru yöntemlerle pişirildiği takdirde yumuşacık enfes bir yemek olabilir. Ancak kuzu inciği pişirirken bir takım püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Kuzu inciği hem haşlama olarak düdüklüde hem de kuzu incik tandır olarak pişirebilirsiniz. İşte iki farklı yöntemle kuzu incik tarifi...

Kuzu İncik Nasıl Yapılır?

İlk olarak kuzu incikleri iyice yıkayın, daha sonra kuzu incikleri karabiber limon ve yağ ile iyice harmanlayın. Harmanlamış olduğunuz kuzu incikleri derin bir düdüklü tencerenin içerisine yerleştirin ve ardından içerisine bütün olarak soymuş olduğunuz soğanı ekleyin. Düdüklünün kapağını kapatarak kuzu incikleri kısık ateşte pişirin.

Düdüklüden çıkan ilk seste tencerenin üzerinde yer alan pimi indirin; takriben bu şekilde 1 saat pişirmeye bırakın. 

1 saatin sonunda düdüklünüzün kapağı açılmaya müsait hale geldiğinde düdüklünüzü açarak kuzu inciğin salmış olduğu suyu etin üzerinde gezdirin.

Servis Önerisi: Dilerseniz yanına pirinç pilavı veya bulgur pilavı yaparak tüketebilirsiniz.