Kokoreç nasıl yapılır?

Kokoreç, Türkiye'de herkes tarafından büyük bir keyifle tüketilen sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Çoğu kişi tarafından sevilen bu lezzet sakatat bir ürün olduğu için belli başlı kişiler tarafından ise tercih edilmez. Temiz ve güzel bir kokoreç yemek istiyorsanız, evinizde de bu lezzeti kolayca yapabilirsiniz. Peki, kokoreç nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 14:00
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 14:00
Kokoreç nasıl yapılır?

Kokoreç, sokak lezzetleri denildiğinde akla ilk gelen yemekler arasında yer almaktadır. Türkiye'de binlerce kişi tarafından tüketilen bu lezzet, eğlence çıkışlarında genellikle vatandaşlar tarafından tercih edilir. İçinde bulunan kuzu işkembesi ve çeşitli baharatlarla muhteşem bir lezzet olan kokoreç tarifini, evlerinde ilk kez deneyecek olan kişiler için hazırladık. Peki, kokoreç nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

KOKOREÇ MALZEMELERİ
 • 500 gram kuzu işkembesi
 • 2 adet domates
 • 5 adet sivri biber
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 tatlı kaşığı kekik
 • 1 tatlı kaşığı acı kırmızı pul biber
 • 1 tatlı kaşığı tuz

Kayseri Sokak Lezzetleri Sipariş Bilgi - Kayseri Yemek Siparişi | Kayseri Yemek Sepeti | Kayseri Yemek

KOKOREÇ TARİFİ
 1. Kasaptan almış olduğunuz işkembeyi sıcak suyla iyice yıkayıp temizleyin.
 2. Dilerseniz kuşbaşı doğradıktan sonra dilerseniz de bütün halde düdüklü tencereye alın.
 3. Üzerini geçecek kadar su ekleyip 45 dakika pişirin.
 4. Eğer haşlamadan önce doğramadıysanız haşladıktan sonra kuşbaşı doğrayıp tavaya alın ve kavurmaya başlayın.
 5. Domatesleri baharatlarla birlikte robottan geçirin, biberleri ince ince kıyın ve hepsini kavrulmakta olan kokoreçlerin üzerine ekleyin.
 6. Suyunu çekene kadar hepsini iyice pişirin.
 7. Dışarıda yediğinizden hiçbir eksiği olmayan kokoreciniz hazır.
 8. Taze ekmeğin arasında servis edebilirsiniz.

15'Lİ HALKA KOKOREÇ – Kokoreççi Baki Usta

KOKOREÇ TARİFİNİN PÜF NOKTALARI

Kokorecin en önemli püf noktalarından biri, yemeği yapmadan önce malzemelerinizi bir süre süte yatırıp bekletmekten geçer. Malzemelerinizi süte yatırıp bir süre bekletmek, hem lezzet hem de yumuşaklık açısından faydalıdır.

Kokorece lezzetini veren en önemli şey baharatlarıdır. Baharatlarınızın, özellikle de kekiğinizin taze olmasına dikkat edin. Et yemeklerinde çok iyi sonuç veren dağ kekiği ya limon kekiği kullandığınızda yemeğiniz çok lezzetli olacaktır. Aynı şekilde pul biberinizin de taze, doğal ve lezzetli olması yemeğin lezzetini artıracaktır. Eğer seviyorsanız acı pul biber kullanabilirsiniz.