Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

Kırmızı lahana turşusu, kış aylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaya devam ediyor. İçinde bulunan malzemelerle birlikte tam bir şifa deposu olan kırmızı lahana turşusunu yaz aylarından itibaren hazırlayıp, kış aylarında gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Kırmızı lahana turşusu, tam bir antioksidan etkisi göstermektedir ve sağlık açısından da faydalıdır. Peki, kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2021 15:33
Değiştirme Tarihi: 14.10.2021 15:33
Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı, bu turşuyu evlerinde ilk kez deneyecek olan ev hanımları tarafından sorgulanıyor. Kırmızı lahana, salatası ve turşusuyla ünlü ürünler arasında yer alır. Yaz aylarından itibaren kavanozlarda hazırlanır ve turşu haline getirilerek uzun süreli tüketim sağlanabilir. Kırmızı lahana turşusu, uzun süreli tüketilmesinin yanı sıra aynı zamanda maddi olarak da israfa yol açmaz ve kış ayı boyunca gönül rahatlığıyla tüketilir. Peki, kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri.

Kırmızı lahana turşusu tarifi, nasıl yapılır?

KIRMIZI LAHANA TURŞUSU MALZEMELERİ
  • 1 orta boy kırmızı lahana
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi: Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? |  Lezzet

KIRMIZI LAHANA TURŞUSU TARİFİ
  1. Lahanalarınızı ince ince kıydıktan sonra tuzla ovmaktır. Bu işlem lahanalarınızı yumuşatır. Lahanaları ovmak için sofra tuzu kullanabileceğiniz gibi kaya tuzu da kullanabilirsiniz.
  2. Turşuyu yaparken limon suyu, limon tuzu ya da sirke kullanabilirsiniz. Sirkeli turşu daha hızlı olur ancak limonlu turşu daha uzun süre dayanır. Turşunuzu yaptıktan sonra buzdolabında ya da kiler gibi güneş görmeyen soğuk bir yerde saklamanız da turşunuzun ömrünü uzatacaktır.
  3. Lahanayı ince ince doğrayıp 1 tatlı kaşığı tuz ile oyun ve 10 dakika bekletin. Ardından durulamadan kavanozlara alın ve bastırarak yerleştirin.
  4. 1 su bardağı üzüm sirkesini 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı limon tuzu ile karıştırın ve bu karışımı lahanaların üzerine dökün. Kapağını kapatıp 3-4 gün buzdolabında bekletin. Ardından çıkarıp yiyebilirsiniz, turşunuz hazırdır.