Kırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası

Kırlangıç balığı (Triglia lucerna), Triglidae familyasına ait bir deniz balığı türüdür. Marmara, Akdeniz ve Ege Denizi’nin fazla göç etmeyen, yerli balığıdır. Karadeniz’de de kısmen rastlanır. Etinin lezzet ve yararı, her mevsimde bulunmasıyla ekonomik değeri yüksektir. Kırlangıç balığı ile yapılacak yemek tarifleri öncesinde kırlangıç balığı nasıl temizlenir, nasıl pişirilir bilmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2022 23:22
Değiştirme Tarihi: 10.01.2022 23:22
Kırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası

Kırlangıç balığı ülkemizde Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’nde hatta yer yer Karadeniz’de de bulunan, çok sakin ve özellikle deniz dibinde eş olarak yaşayan ve göç etmeyen bir balık türüdür. Aşırı derecede yavaş hareket ederler. Ortalama 25-30 cm olan kırlangıç balığına kırmızı kırlangıç, küçüklerine ise derviş balığı denir. Peki, kırlangıç balığı nasıl temizlenir, nasıl pişirilir?

KIRLANGIÇ BALIĞI PÜF NOKTALARI

Kırlangıç balığı alırken önce balığın taze olup olmadığını dikkat etmek gerekmektedir. Kırlangıç balığının taze olup olmadığı pullarından ve gözlerinden anlaşılabilir. Gözleri canlı görünüyor ve pulları dökülmüyorsa bu balığın taze olduğunu gösterir.

Kırlangıç balığını pişirmeden önce derisini çıkarmamak gerekir. Böylece balık suyunu kaybetmeden bütün halinde pişer ve piştikten sonra derisi daha kolay soyulur.

KIRLANGIÇ BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

Kırlangıç pullu bir balık olduğu için öncelikle pullarının temizlenmesi gerekir. Pullarını temizlemek için balığın derisine bıçağı bir iki defa sürtmek yeterlidir. Bu işlem sırasında balığın zarar görmemesi için bıçağı dik tutmak gerekir. Pulları dışında karnını yararak iç organlarını çıkaracağınız kırlangıç, yapılacak yemeğe göre farklı şekillerde dilimlenir ve kafa kısmı kesinlikle atılmaz. Özellikle çorba yapımında kullanılan kırlangıç başının beyin ve yanak kısımları oldukça lezzetlidir.

KIRLANGIÇ BALIĞI NASIL PİŞİRİLİR?

Oldukça lezzetli bir balık olan kırlangıç çorba, yahni, köfte, buğulama dışında fırında, tavada veya ızgarada pişirilebilir. Genelde kuyruk, baş ve gövde olarak üç kısma bölünen kırlangıç balığı fırında bütün halinde hazırlanır. Üzerine tuz ve karabiberden oluşan karışım sürülür ve zeytin yağı ile şarap ilave edilerek fırında, kısa sürede pişirilir. Özellikle baş kısmından çorba yapılan kırlangıç balığı, güveç olarak da pişirilir. Kılçığı ve baş kısmı çıkarıldıktan sonra büyük büyük doğranan ve normal güveç malzemelerinin üzerine eklenen parçalar yine kısa sürede pişirilerek servis edilir. Güveç ve çorba dışında kırlangıç balığı salatası da severek tüketilir. Bunun yanında soğan, sarımsak, patates, kereviz ve et suyu ile yapılan kırlangıç pilakisi sevilen bir mezedir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?