Kibrit patates nasıl yapılır, nasıl doğranır? İşte pratik, kolay çıtır çıtır kibrit patates tarifi

Patates kızartması, her öğünde severek tükettiğimiz bir yemektir. Kibrit patates ise adından anlaşılacağı gibi çok ince, kibrit kadar doğranarak yapılır. Kibrit patates doğramanın ve çıtır çıtır olması için bazı püf noktaları vardı. Peki, kibrit patates nasıl doğranır, nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2020 00:58
Değiştirme Tarihi: 05.08.2020 00:58
Kibrit patates nasıl yapılır, nasıl doğranır? İşte pratik, kolay çıtır çıtır kibrit patates tarifi

Kibrit patates, ister atıştırmalık ister bazı yemeklerin içine katacağınız yan ürün olarak yapabilirsiniz. Özellikle çökertme kebabı için yapılan kibrit çöpü patates kızartması için bazı püf noktalar var. Çok ince olduğu için yakmadan ama çıtır çıtır olması için dikkat edilmesi gerekenler ve kibrit patates tarifi haberimizde.

KİBRİT ÇÖPÜ PATATES KIZARTMASI MALZEMELERİ

750 gr patates
1,5 su bardağı zeytinyağı
6 dal biberiye (küçük parçalara ayrılmış)

KİBRİT PATATES KIZARTMASI NASIL YAPILIR?

Zeytinyağını bir tencereye koyun. (Yaklaşık 4 parmak kadar yüksekliğinde) Orta ateşte ısıtın. Yağın fazla kızgın olmamasına dikkate edin.

Yağ ısınırken, patates kesici veya bıçakla patatesleri çok ince, kibrit çöpü büyüklüğünde, dilimler şeklinde kesin. Rendenin kalın tarafıyla da yapabilirsiniz.

Patatesleri ve biberiyeyi birlikte, patatesler altın rengine dönüşene kadar 2 veya 4 dakika kızartın. Tencereden alın ve kağıt havlu koyduğunuz bir tepside, yağını süzdürün. Sıcakken tuz ve biberini ekleyin. Hemen servis yapın.

PATATES DOĞRAMA ŞEKİLLERİ

Patates yemek yapımında veya garnitür olarak hazırlanırken, kullanılacağı yemeğin özelliğine göre doğranarak şekillendirilir. Bu doğrama biçimlerinin belli başlı olanları resimde görülmektedir. Resim numaralarına göre bu doğrama biçimleri şunlardır.

1. Lira veya Halka Doğrama:
Çeşitli patates yemeklerinin tencere ve fırın çeşitlerinde, güveçlerde veya ana yemek yanlarında kızartılarak garnitür olarak kullanılır.

2. Yarım Ay Doğrama:
Lira veya Halka doğramanın kullanıldığı yerlerde kullanılır.

3. Elma Dilimi Doğrama:
Bazı patates ve köfte yemeklerinin hazırlanmasında, ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılmasında kullanılır.

4. İri Kibrit Dilimi Doğrama:
Ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılır. Çoğu kahvaltılarda patates kızartılırken iri kibrit dilimi doğrama tercih edilir.

5. Kibrit Dilimi Doğrama:
Bazı yemeklerde garnitür olarak kızartılarak kullanılır. Gerçek kibrit dilimi doğramadır, boyutları kibrit ile hemen hemen aynıdır.

6. Küp Dilimi Doğrama:
Bu doğramanın diğer bir adı, tavla zarı biçiminde doğramadır. Bazı ana yemeklerin yanında kızartılarak garnitür olarak kullanılır. Tas Kebabı veya Arnavut Ciğeri kızartması yanında tercih edilir.

7. Cips Doğrama:
Patatesin cips biçimi doğranması özel aleti ile mümkündür. Aleti sayesinde patates tırtıllı, düz ve değişik biçimlerde doğranır. Cips patates, kızartılarak çerez olarak tüketilir.